Aktuálně

Ještěd bude nově patřit Libereckému kraji. Zastupitelé na jeho odkup kývli více...

Kdo bude sportovcem Liberecka? Anketu Drbny ovládl plavec Adam Kolín více...

Soud v Jablonci osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně více...

Svědci srážky na sjezdovce v Harrachově chybí. Ozvěte se, prosí dcera mrtvé lyžařky více...

Auto na přechodu ve Cvikově srazilo desetiletou dívku. Hledají se svědci více...

Policie chystá na duben další Speed Marathon. Navrhněte, kde má hlídat rychlost více...

S oteplením se lidé už mohou setkat v přírodě i parku s klíšťaty

Autoři | Foto pixabay.com

Klíšťatům stačí teploty nad sedm stupňů Celsia, lidé se s nimi už teď mohou setkat při výletech do přírody či v městských parcích, sdělil člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu docent Rastislav Maďar. Klíště přenáší vedle klíšťového zánětu mozku také boreliózu a i méně známé nemoci, jako jsou anaplazmóza, babezióza či ricketsióza. Ohroženi jsou lidé i zvířata.

"Mezi lidmi přežívá mýtus, že klíšťata jsou aktivní pouze v létě. Ve skutečnosti jim stačí teploty nad sedm stupňů Celsia. Naopak nemají ráda sucho a vysoké teploty. Nejrizikovější období roku proto představují jaro a podzim," uvedl Maďar.

Víc rizikových lokalit je na venkově, klíšťata jsou ve vysoké trávě na okraji louky ve stínu stromů a na vlhkých místech u potoka, řeky či vodní plochy. Oblasti výskytu klíšťové encefalitidy se ale za poslední roky posunuly do všech regionů ČR, i k velkým městům včetně Prahy a Brna a do příměstských parků. Klíšťata hrozí lidem i domácím mazlíčkům také v městské zeleni.

Vedoucí národní referenční laboratoře pro lymskou boreliózu Kateřina Kybicová potvrdila, že v posledních deseti letech výrazně stoupl výskyt i rozšíření klíšťat, stejně jako přenášených infekcí. Přispělo k tomu globální oteplování, ale i urbanizace, zemědělství, odlesňování a zalesňování, a s tím spjaté změny biotopů.

"V Česku jsou tyto změny zřejmé. Klíšťata se nyní objevují ve vyšších nadmořských výškách než dřív. V Krkonoších byla klíšťata odchycena v 1200 metrech nad mořem a byla u nich zjištěna přítomnost původce klíšťové encefalitidy a boreliózy," řekla.

Loni bylo v Česku hlášeno 351 případů klíšťové encefalitidy a dvě úmrtí. Existuje přitom očkování, které proti této nemoci chrání. V Česku je podle Maďara proti klíšťovému zánětu mozku očkováno necelých 24 procent obyvatel, to je podle něj málo. V Rakousku se dalo očkovat téměř 90 procent obyvatel, výskyt onemocnění tam díky tomu prudce klesl.

"Víc než polovina lidí, u kterých byla klíšťová encefalitida diagnostikována, skončí s nějakými dlouhodobými následky. Těžký průběh a vážné trvalé následky hrozí zejména starším lidem," varoval Maďar.

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky klíšťová encefalitida, klíště, Rastislav Maďar, nemoc, Česko, Praha, Rakousko, Brno

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.