středa 19. února 2020 Patrik

O odkoupení frýdlantské nemocnice krajem by nejspíš rozhodovalo až nově zvolené zastupitelstvo

Jednání o odkoupení frýdlantské nemocnice Libereckým krajem stále pokračují. Kraj sice původně dal společnosti EUC, která nemocnici vlastní, lhůtu do konce června, jednání ale budou pokračovat i po tomto datu. Podle hejtmana Martina Půty (SLK) i z tohoto důvodu kraj zatím nebude ve městě otevírat plánované emergency centrum (úrazová pohotovostní ambulance), které by akutní péči zajistilo bez dohody s vlastníkem frýdlantské nemocnice.

Zájem kraje odkoupit nemocnici je reakcí na omezování péče ve Frýdlantu, kde EUC loni přeměnila lůžka interny na následnou péči a od dubna tam není ani 24hodinová pohotovost. "S představitelem EUC Janem Blaškem jsme se dohodli, že oni teď spustí proces ocenění společnosti k aktuálnímu datu. Výsledky by měly být někdy na začátku srpna. Pak bychom se měli sejít a v podstatě si nad čísly promluvit o nabídce. Neznamená to ale, že majitel chce nemocnici za každou cenu prodat, bude to předmětem dalšího jednání," řekl Půta. Pokud ke koupi skutečně dojde, bude o ní podle hejtmana zřejmě rozhodovat až nově zvolené zastupitelstvo.

Současný vlastník koupil Nemocnici Frýdlant s.r.o. v roce 2013. Podle informací v obchodním rejstříku zaplatila firma deseti spoluvlastníkům po milionu korun - dohromady tedy deset milionů. Firma, která ve Frýdlantu zaměstnává zhruba 200 lidí, nevlastní areál nemocnice, pronajímá si ho od města. Předseda představenstva EUC Jan Blaško již dříve řekl, že cílem firmy není nemocnici prodat, ale dál ji provozovat a rozvíjet. „Není naším cílem nemocnici prodat, to trvá. Do nemocnice dál investujeme, tento týden třeba do RTG přístroje, a to i přes nevyřešený postoj města k nájemní smlouvě,“ potvrdil mluvčí společnosti EUC Jan Hůlek a dodal „Nemocnice normálně funguje, máme vícero zaměstnanců, kteří se do ní vrací poté, co zkusili práci v Krajské nemocnici Liberec.“

Liberecký kraj za ni v dubnu firmě nabídl deset milionů korun, skutečná cena musí ale podle hejtmana vycházet z ocenění společnosti. „Nemocnici necháváme ocenit na svoje náklady a toto ocenění použijeme dle vlastního uvážení,“ doplnil Hůlek.

Frýdlantsko je ze zbytku kraje špatně dostupné, kvůli omezení péče v tamní nemocnici musel Liberecký kraj v březnu posílit ve výběžku zdravotnickou záchrannou službu. Přidal druhou posádku v celodenním režimu, což stálo téměř sedm milionů korun. "Zatím se ukazuje, že druhé výjezdové stanoviště záchranné služby stačí pokrýt území a vozit akutní pacienty, o něž se nemocnice nepostará, do Liberce," řekl Půta. Pokud kraj nemocnici nekoupí, čekají ho náročné přesuny, investice a shánění lékařů pro Krajskou nemocnici v Liberci. Právě tam pacienti z Frýdlantska míří ve stále větší míře. Nemocnice na to ale kapacitně nestačí. Náklady na rozšíření se odhadují na desítky milionů korun.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.