Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Posledně jsem slíbil, že budu psát o praní, a slib plním! Jako začínající „pradlena“ se nejdříve obrátíte na svou mámu a kamarádky nebo kolegyně, které jsou, alespoň ve vašich očích, zkušenými hospodyňkami. Čekáte dokonalé rady, jak nakládat s prádlem a praním, ale přicházejí vyhýbavé odpovědi typu: „Já vlastně úplně nevím. Já to dělám takhle. Používám jen dva programy…“ Jak správně prát nejrůznější záludnosti ze šatníku vašich dětí se dovídáte jen těžko a po kouskách. Tak to zkusím pěkně shrnout, ať to máte jednodušší než já.
Nejprve je třeba říct, že na téma praní se dá napsat seriózní diplomová práce, tady se ale pokusím být maximálně stručný. Hned nato musím upozornit, že už existují chytré pračky a já jednu takovou mám. Díky ní jsem pochopil, co je chytré praní, ale o tom později.
Možná jsem se posledně zmínil, že mám dvě dospívající dcery a syna ve věku „teen“. V koši na prádlo se proto objevují podivné věci. Podprsenky nejrůznějších barev, vzorů a krajek, letní šaty s různobarevnými vzory, tepláky se zelenými koleny, trika se skvrnami od make-upu, zmrzliny, melounu, kečupu, pryskyřice, oleje… A nesmím zapomenout na zablácené tenisky a hokejbalové dresy, které na sebe výrazným odérem upozorňují už od vchodových dveří. Jak s tím vším naložit?
Na začátek pár základních pravidel:
1. Roztřídit
Bílé perte vždy zvlášť! A pozor, pruhované triko, není bílé prádlo. Pokuste se prádlo rozdělit tak, aby vaše hromádky měly stejnou barvu. Čím podobnější barvy, tím méně ztratí při praní na barevnosti. Zelenou a modrou můžete prát spolu. Černé a tmavé prádlo perte taky zvlášť. A jak je to s tím pruhovaným trikem? Do barevného a na nižší teplotu.
Pokud máte některé barvy málo, a máte chytrou pračku, pak klidně perte. Množství vody a energie totiž volí podle množství prádla.
Je to trochu „vyšší dívčí“, ale je dobré přemýšlet i nad materiály. Jiné praní vyžaduje povlečení a jiné jemné spodní prádlo. Cedulky na oblečení nejsou zbytečné. Mrkněte na ně! Při třetím praní už budete mít jasno.
2. Vybrat prášek
Jeden univerzální prášek na všechno rozhodně není dobrá volba. Prášky na bílé prádlo obsahují rozjasňující látky, které by barevnému jen uškodily. Praním v bílém prášku barvy blednou.
Na barevné prádlo tedy vybírejte prášek k tomu určený. Speciální prášky najdete taky na černé prádlo. Zabraňují blednutí barev a dokážou oživit černou.
A zbývá otázka, zda prášek nebo gel. Výběr nechám na vás. Gely se každopádně lépe rozpouštějí i při nižších teplotách a na vypraném prádle nezůstávají stopy pracího prášku. Gely jsou koncentrovanější a dávkování je nižší. Můžete díky nim hezky ušetřit.
3. Správně dávkovat
Je to jednoduché – výrobce uvádí dávkování prášku na obale. Obecně ale zohledňujte, jak je pračka naplněná. Když perete méně prádla, prášku uberte. Když je prádlo hodně špinavé nebo perete v tvrdé vodě, naopak přidejte.
4. Špína a skvrny
Existuje spousta babských rad a fíglů, ty jsou ale na další povídání. Proto volím tu nejjednodušší radu – speciální odstraňovač skvrn, který najdete v každé drogérii. Na skvrny se nanesou před praním a šup s tím do pračky. Nebo je zkuste lehce předeprat mýdlem (to s jelenem stále skvěle funguje) či namočit v prášku ještě před praním. Prádlo se pak lépe vypere, aniž byste museli dávat víc prášku nebo zvyšovat teplotu.
5. Naplnit pračku
Opět se musím zatetelit při pomyšlení na mou chytrou pračku. Rozpozná kolik pere prádla a podle toho si sama nastaví dobu praní. Při kratším praní taky spotřebuje méně prášku i energie, takže mi krásně šetří náklady.
Pro všechny ostatní je dobré vědět, že optimální je prát pračku plnou. Když je ale moc plná, prádlo vytáhnete zmačkané, bude se špatně žehlit a nebude ani dobře vyprané. Obecné pravidlo říká, že mezi prádlem a horní částí bubnu má zůstat prostor, do kterého dokážete vložit svoji dlaň na výšku.
6. Program a teplota
Udivilo mě, že většina lidí pere na jeden nebo dva programy. Minimálně vaše dcery ale ocení, když vyberete správný program podle druhu materiálu. Ložní prádlo vyžaduje vyšší teplotu a na spoustě praček na něj najdete speciální program. Spodní prádlo a vlněné oblečení je naopak třeba vyprat šetrně – program pro praní v ruce bez ždímání.
Na praní běžného barevného prádla, které není příliš špinavé, stačí teplota 30 stupňů. Ušetříte barvu i energii.
7. Aviváž
Ano, či ne? Ani tady se moc lidí neshoduje. Pokud chcete mít prádlo měkčí a voňavější, jen do ní. Aviváž prádlu neškodí a taky odstraní antistatický náboj ze svetrů a vlněného oblečení.
Nepoužívejte ji ale u speciálních materiálů outdoorového oblečení a funkčního prádla. Ucpává povrch materiálu a snižuje jeho schopnost odvádět vlhkost.
8. Usušit
Sušička je fajn věc, ale trocha sluníčka a čerstvý vzduch udělají stejně nejlepší práci. Navíc je to nejlevnější a nejekologičtější způsob sušení. Na sluneční paprsky ale bacha. Nesušte, když je slunce nejsilnější, jen tak vám prádlo nevybledne a zachová si stálé barvy. Vlněné svetry nevyvěšujte na šňůru, ale položte na vodorovnou plochu, třeba na ručník. Z hedvábí nechejte nejprve vodu vykapat a pak teprve pověste.
A s čím vším mi pomůže chytrá pračka?
Umí nastavit množství vody i pracího prášku a oproti jiným pračkám je mnohem rychlejší. Při nejrychlejším cyklu, vyperete už za 39 minut. Díky senzoru zakalení monitoruje úroveň znečištění a v případě potřeby přidá více pracího prostředku nebo prodlouží čas oplachování.
Nevím, jak to dělá, ale pamatuje si mé návyky. Při každém dalším praní sama zvolí vhodný prací cyklus a s ním i množství prášku a vody. Prací prášek mění na aktivní pěnu, která pronikne hlouběji do prádla, a díky tomu lépe pere.
A tohle je úplně nejlepší. Když na něco zapomenu, nemusím čekat, až dopere. Prádlo jen přihodím. Má na to speciální dvířka. A taky je super tichá, což zejména v bytě fakt oceníte.
Občas peru v pračce QuickDrive od Samsungu bez vody a prášku. Zní to dost neuvěřitelně že? Když potřebuju prádlo dezinfikovat nebo zbavit zápachu, dokáže to jen za pomoci horkého vzduchu. Prý ji taky lze ovládat na dálku přes mobilní telefon. To jsem ale ještě nezkoušel a myslím, že zůstanu u klasiky – roztřídit, naplnit, spustit.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.