Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Sobota, 31. srpna 2024, 11:55
Tato houba připomíná barvou klobouku hřib hnědý. Ovšem po sebrání je většinou člověk zklamán, že nenašel hřib.
Tentokrát jsem se byl podívat v Jizerských horách. Převážně v rašeliništích, ale i smrkových lesích. No a na dřevě jehličnanů se tato dřevokazná houba vyskytuje.
Čechratice černohuňatá roste velmi hojně na dřevě různých jehličnatých stromů. I když kolikrát vypadá, že roste ze země, je nejedlá.
Obzváště, pokud je tato čechratice mladá, tak ze shora připomíná hřib hnědý. Každopádně jak je vidět i na fotce, tak klobouk častokrát není kulatý jako u hřibu hnědého. Nicméně nálezce je častokrát zklamán. Už jsem se setkal s pojmenováním záškodnická houba nebo fitness houba.
Čechratice se pozná podle hnědého plstnatého klobouku, bílých a později béžových lupenů. Hlavní poznávací znak je plstnatý, dalo by se říct sametový, tmavě hnědý třeň.
Tato houba je prakticky nezaměnitelná, hlavně kvůli plstnatému třeni. Nicméně může být zaměněna za čechratky o okruhu podvinuté nebo olšové. Nicméně ty nemají plstnatý třeň. Dále za čechratici sklepní. Která nemá plstnatý třeň a v řadě případů může chybět.
Jsem rád, že se v Jizerských horách dá v tomtu suchém počasí něco najít. Momentálně je po deštích, tak by se situace mohla ještě zlepšit.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.