Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Lehce vzácnější černorosol, který znám z Liberce a okolí jen z jednoho místa. Nedávno jsem se byl podívat na jedno místo, kde se vyskytuje jedna vzácná zimní/jarní houba. Tu jsem zatím bohužel nenašel, ale potěšil tento černorosol, který je i v červeném seznamu ohrožených druhů.
Černorosol chrupavčitý roste roztroušeně až vzácně na tlejícím dřevě listnatých stromů. Především se jedná o lípy, ale uvádí se i břízy a další. Jedná se o nejedlou houbu, která je vedena v červeném seznamu ohrožených druhů jako téméř ohrožený druh.
Poznáme ho podle rosolovitých plodnic, které jsou nejdříve bílé, později až hnědé.
Záměna je možná za černorosol bělavý. Ten roste vzácně, především na tlejícím dřevě buků. Plodnice vypadají trochu jinak. Na mrtvém dřevě listnatých stromů roste také černorosol bukový, Ten je z černorosolů nejhojnější, plodnice jsou nejdříve světlejší a později až téměř černé. Další možnost je za černorosol průsvitý(plodnice bílé).
Jsem rád, že se letos podařila první houba z červeného seznamu, i když se určitě nejedná i nejvzácnější nález. Každopádně potěšil.
Zatím to vypadá, že se teploty se budou držet nad nulou, tak se snad bude dát něco najít a třeba budete mít štěstí i vy:-)
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.