Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Ačkoliv v Liberci není moc vhodných lokalit, kde by se tento vzácnější chřapáč mohl vyskytnout(borovice na vápencovém podkladě), přeci jen na okraji Liberce taková oblast existuje a dá se tam i tato houba najít.
Po pár týdnech, kdy jsem na lokalitě nebyl, jsem se opět rozhodl, že se tam půjdu podívat. Je to menší oblast, která je na vápenci s převahou buků, bříz a javorů. Jou tam, ale i dvě místa, kde jsou vtroušené borovice. Původně jsem tam šel kvůli tomu, jestli se tam náhou nevyskytne vzácná baňka velkokališná. Ta tam bohužel nebyla, ale byl tam tento vzácnější chřapáč, tak si o něm něco pojǰdme povědět.
Chřapáč běločený nebo také chřapáč kalíškovitý, je vzácnější jarní houba, která roste od března/dubna do června, pod borovicemi, převážně na vápencovém podkladě. I když se letos této houbě daří, tak je poměrně vzácná. Je i v červeném seznamu ohrožených druhů jako ohrožený druh. Tento chřapáč je dokonce i jedlý, ale vzhledem k vzácnějšímu výskytu by se neměl sbírat. Tato houba vypadá jako takový kalíšek, vnější strana je bělavá a uvnitř je většinou tmavší. Většinou roste ve skupinách, ale není vždy snadné ho najít, protože nedorůstá až tak velkých rozměrů.
Naštěstí plochy, kde by jsem hledal, nejsou až tak velké, takže jsem je mohl pečlivě prohledat. První lokalita úspěch nepřinesla, ale druhá naštěstí ano. I když jsem spíše hledal vzácné baňky velkokališné, tak vzácnější chřapáč běločený potěšil a jsem rád, že jsem ho našěl :-)
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.