Počasí dnes14 °C, zítra17 °C
Neděle 24. září 2023  |  Svátek má Jaromír
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

BLOG: Chřapáč Quéletův, aneb i na sídlišti se dají najít vzácnější houby

Po práci se občas projdu na sídlišti a dnes se na mě usmálo štěstí v podobě vzácnější houby, které se jmenuje chřapáč Quéletův.

Chřapáč Quéletův je vzácnější houba, která roste od dubna do října na vápencovém podloží, případně parky či na místech ovlivněných člověkem, především pod listnatými stromy. Tuto skupinku jsem našel pod lípou. Dokonce je i červeném seznamu ohrožených druhů, jako zranitelný druh, takže nález určitě potěšil. No a nyní si řekneme jak ho poznáme a případně odlišíme od podobných druhů.

Tento chřapáč má prohnutý klobouk,Vnitřní strana je hnědá a vnější strana je světlejší a často jemně zrnitá. Třeň je většinou žebernatý. Podobný mu může být chřapáč obecný nebo jeho příbuzní, například chřapáč běločerný. Nicméně tyto chřapáči mají většinou kalíškovitý tvar. Dále by se mohl splést za chřapáč(stopečku) pýřitý nebo chlupatý, ovšem ty mají spíše válcovitý třeň bez žebrování. Teď se přesuneme k nalezení této skupinky.

Po práci se často jdu podívat na sídliště, jestli se tam něco nenachází. Tam se nachází i místo, kde jsou křoví, ale také lípy, tam jsem je našel. Nicméně není snadné je až tak najít, protože jsou celkem malé a nenápadné. Naštěstí jsem si všiml největší plodnice a dále jsem tam objevil ještě pár měnších plodnic. Největšího krasavce jsem si samozřejmě vyfotil a uvdíme, jak budou vypadat ostatní, až povyrostou.

Takže tento nález mě určitě potěšil a jsem rád, že se mi podařilo najít další vzácnější houbu tento rok a dokonce letošní první vzácnější nález ze sídliště. Tak přeji štěstí i vám, třeba ho také ulovíte :-)

Autoři

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jan Pražák

To potěší (chtěl jsem sem dát palec nahoru, ale Drbna to neumí pak zobrazit)

Neděle, 4. června 2023, 09:31Odpovědět

BLOG: Chřapáč Quéletův, aneb i na sídlišti se dají najít vzácnější houby  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.