Počasí dnes-4 °C, zítra-5 °C
Sobota 2. prosince 2023  |  Svátek má Blanka
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

BLOG: Čirůvka fialová, nezaměnitelná jedlá houba

Nápadná podzimní houba, která je navíc i jedlá. S trochou cviku se prakticky nedá zaměnit. Jen pozor na tepelnou úpravu.

Na sídlišti to momentálně celkem roste. Jedním z nálezů je i tato dobře poznatelná čirůvka. Tak si jí pojďme popsat.

Čirůvka fialová roste hojně ve všech typech lesů i mimo ně(parky, zahrady apod.). Občas roste i tzv. čarodějných kruzích. Je jedlá po tepelné úpravě. Za syrova obsahuje látky, které rozkládají červené krvinky.

Tuto čirůvku poznáme podle fialových plodnic, které postupně vybledávají. Pokud je dosti vybledá, tak určení může být složitější. Důležitým znakem jsou také fialové lupeny, které nereznou a výstrusný prach je bílý, nikoliv rezavý. Což je důležitý rozpoznávací znak oproti pavučincům.

Záměna je možná především za čirůvku špinavou. Ta roste zpravidla mimo les. Plodnice jsou drobnější a je bez vůně. Čirůvka dvoubarvá má fialovový pouze třeň, který také může vyblednout. Roste mimo les. Zmíněné čirůvky jsou jedlé. Pozor na záměnu s pavučinci. Pavučinci mají rezavý výtrusný prach. Na třeni a okraji klobouku s tzv. rezavou pavučinkou. Což je zbytek vela(závoje), na který se zachytává výstrusný prach. Lupeny také u některých druhů reznou. Jedná se především o pavučinec kozlí. Ten zapáchá, má oranžovo-hnědou dužinu a roste v jehličnatých lesích. Zapáchá í pavučinec kafrový, který má, ale fialovou dužinu. Další možná záměna je za pavučinec fialový/hercynský. Ty mají fialový, ale šupinatý klobouk a také jiné lupeny. Fialových pavučinců je ještě více.

Tato podzimní houba se pro nápadnou barvu a statnější velikost, prakticky nedá přehlédnout, navíc často roste i ve skupinách. Určitě si je rád nafotím.

Přeji, ať ještě nasbíráte nějaké houby a také doufám, že počasí ještě vydrží.

Autoři

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

BLOG: Čirůvka fialová, nezaměnitelná jedlá houba  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.