Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Hadovka smrdutá je hojná břichatkovitá houba, která má charakteristický zápach. Pokud je ve stádiu vajíčka, tak je jedlá.
V prosinci jsem se byl podívat na různé místní lokality, jestli se zde dá ještě neco najít. V této lokalitě rostou především listnaté stromy, nejvíce topol kanadský.
Hadovka smrdutá roste hojně v listnatých i jehličnatých lesích. Pokud je tato houby ve stádiu vajíčka, tak je jedlá. Zajímavé je také rozmnožování.
Tato houba má slizovitý povrch klobouku, který obsahuje výtrusy. Zápachem láká hmyz, na který se zachytí výtrusy a po té je roznáší po okolí.
Tato hadovka je charatkteristická svým zápachem, kdy houbař už po čichu pozná, že je tato houba v okolí. Dále se pozná podle zeleného slizovitého povrchu klobouku, který se ale může smýt, a pak je bílý. Nosič(třeň) je bílý a na bázi je tzv. vajíčko. Existuje také varieta s bílým závojem.
Záměna je možná za hadovku valčickou, která roste vzácně v teplejších oblastech, častokrát na písčitých půdách. Dále za psivky. Psivka obecná má oranžový nosič a psivka Ravenelova má nosič fialový. Ve stádiu vajíčka by se teoreticky dala zaměnit za květnatec Archerův nebo mřížovku červenou. Nezkušený houbař by si ji v této vývojové fázi mohl splést za prášivky nebo pýchavky, ale na řezu by byl vidět zárodek houby.
V prosinci tato houba potěšila, i když jsem jí tentokrát zaregistroval podle zraku e ne podle zápachu, kdy se to občas stane :-)
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.