Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
I houby dokážou občas zvláštně narůst. Tento hřib vypadá jako kdyby měl zadnici. Takže nadpis spíše berte s nadsázkou :-)
Tohoto zvláštního hřiba dubového jsem našel při procházce na sídlišti. Ačkolvv má druhové jméno dubový, tak jsem ho našel pod lípou.
Hřib dubový je hojný a veřejně známí hřib. Je to jeden z nejčasnějších hřibů a spolu s hřibem kovářem se může objevit i v dubnu, pokud jsou vhodné podmínky. Rostne v listnatých lesích, ale občas ho najdu i na sídlišti. Většinou roste pod duby, ale také dokáže vyrůst pod buky nebo lipami. Vzácně se také může vyskytnout pod jehličnany. Je to jedlý hřib, kterého zná jistě spousta houbařů
Tohoto hřiba poznáme podle klobouku, který je lehce pstnatý, často v různých odstínech hnědé. Třeň je bělavý nebo hnědý se síťkou. Póry jsou bílé a později přechází do žluta. Po poranění nemění barvu a dužina je bílá.
Záměna je možná především za hřib smrkový, který začíná růst o něco později. Ten narozdíl od hřiba dubového má hladký klobouk a více se vyskytuje pod jehličnany, i když samozřejmě pod lístnatými stromy roste také. Další možná záměna je za hřib bronzový. Ten je většinou více kontrastí. Klobouk je většinou tmavší a póry zůstávají dlouho bílé. Je jedlý, ale přeci jen je vzácnější a roste především v teplejších na vápencovém podloží, nejčastěji pod duby. Poslední záměnu zde uvedu hřib borový, také dokáže růst poměrně časně. Klobouk s červenými tóny. Roste pod borovicemi nebo pod buky. Je také jedlý, ale spíše vzácnější, jen místy hojnější.
Jsem rád, že jsem našel tohoto zajímavého hřiba. Takového jsem tedy ještě nenašel. Tak vám přeji ať si nasbíráte plné košíky hub a ať vám hřiby neukazují zadnici :-)
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.