Počasí dnes18 °C, zítra21 °C
Pondělí 25. září 2023  |  Svátek má Zlata
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

BLOG: Hřib kovář, pěkná fotogenická skupinka

Na sídlišti potěšila pěkná fotogenická skupinka tohoto známého a jedlého hřiba. Tohoto hřiba nacházím i na jednom místě na sídlišti. Není to úplně obvyklé místo, kde se kováři nacházejí, ale občas tam vyroste.

Hřib kovář je hojný a veřejně známý hřib, který roste v listnatých i jehličnatých lesích. Je to jeden z nejčasnějších hřibů, který se dá najít i v dubnu. Pokud jsou na to vhodné podmínky. Je jedlý, ale vyždaduje delší tepelnou úpravu. Za syrova může způsobit trávící potíže.

Klobouk je zpravidla v různých odstínech hnědé, ale může být i barevně variabilnější. Póry jsou brzy červené. Na třeni jsou typická červená zrníčka a po poranění modrá.

Zaměnit se dá za hřib odbarvený. Ten roste spíše v teplejších oblastech. Plodnice častokrát nemají tak živou barvu jako hřib kovář. Existuje také žlutá fotma, která se jmenuje hřib žlutý. Tento hřib už je celkem vzácný. Samozřejmě nesmíme také zapomenout na hřiba koloděje, který má na třeni síťku a roste pod listnatými stromy. Podobně je na tom hřib polosíťkovaný, který roste zpravidla pod duby v teplejších oblastech. Hřib Quéletův, ten roste na vápencovém podloží pod duby a na třeni má jemná zrníčka. Samozřejmě je potřeba dát si pozor na jedovatého hřiba satana, který roste v teplejších oblastech, především na vápencomém podloží pod duby, má světlý klobouk a starší plodnice nepříjemně zapáchají.

Začíná to celkem růst, tak snad to zůstane přinejmenším stejné a budeme si moci užít vrchol houbařské sezóny. Tak přeji plné košíky :-)

Autoři

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

BLOG: Hřib kovář, pěkná fotogenická skupinka  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.