Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Nejedlý hřib, který kvůli hořkosti zkazí celý pokrm. Ovšem barva klobouku a žluté póry tohoto záškodníka prozradí.
Tohoto hřiba jsem opět našel v nedalekém lesíku. Může vypadat vábně, ale klobouk prozradí, že tady něco nehraje a houbař by si měl dát pozor, protože takto zbarvený klobouk, mají většinou nejedlé nebo jedovaté hřiby.
Hřib kříšť roste roztoušeně, většinou pod jehličnany ve vyšších polohách. Ovšem může růst i pod listnatými stromy v nižšších polohách. Tohoto hřiba jsem našel pod buky(cca. 380 m n.m).
Tohoto záškodníka poznáme podle šedého klobouku, žlutých pórů a červeného třeně, na kterém je častokrát síťka, ale nemusí to být pravidlem. Existuje i varieta bez síťky. Po otlačení modrá a chuť je ihned hořká.
Často se zaměňuje za jedovatého hřiba satana. Ten má ale červené póry, starší plodnice zapáchají a také roste v teplejších oblastech, především pod duby na vápencovém podloží. Ovšem nejpravděpodobnější záměna by mohla být za hřib Moserův, který u nás roste velmi vzácně, především pod smrky ve vyšších polohách na vápencovém podloží. Oproti hřibu kříšťi má červené póry, jedovatý. Dále za hřib Le Galové, který má červené póry, častokrát růžové tóny na klobouku a roste vzácněji v teplejších oblastech, především pod duby na vápenci. Podobně je na tom i hřib nachový, který roste na obdobných stanovištích, ale ten je ještě o něco vzácnější.
Tohoto hřiba jsem našel poprvé, i když nějak vzácný není. Nicméně radost jsem měl. Přeji vám, ať tento hřib neskončí ve vašem košíku a nasbíráte plno jedlých hub.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.