Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Nečekaný nález teplomilného hřibu v okolí Liberce. Podle mykoložky je nejbližší známá lokalita v Českém ráji a i zdejší zkušený houbař ho zde nikdy nenašel.
Občas se vydám do blízké vápencové oblasti, kde jsou pževážně lípy a buky. Už jsem z této oblasti napsal pár článků. Ovšem tento nález se vymyká všemu, v co jsem doufal, že se dá v okolí Liberce najít.
Hřib satan roste poměrně vzácně v teplejších oblastech na vápenci, především pod duby. Může se ale najít vzácněji i pod dalšími listnatými stromy. V této oblasti se dá najít ojediněle. Je veden v červeném seznamu jako zranitelný druh. Tento hřib je jedovatý a i malý nedovařený kousek může způsobovat žaludeční potíže. Navíc v něm byly zjištěny i další nežádoucí látky (odkaz ke konci článku).
Hřib satan poznáme podle světlého klobouku, zpravidla bez růžových tónů. I když se vzácně také mohou objevit. Póry jsou červené. Třeň je červený s drobnější síťkou. Jak je vidět na fotce, později se třeň mění do žluté barvy. Starší plodnice nepříjemně zapáchají (uvádí se zkažená zelenina, mršina).
Tohoto hřiba si můžeme zaměnit za hřib Le Galové. Ten roste na obdobných stanovištích. Klobouk v dospělosti většinou s růžovými tóny. Síťka v horní části třeně a není nepříjemně cítit. Hřib nachový je ještě vzácnější, ale má kontrastnější síťku. Především v kyselých smrčinách, ale i pod listnatými stromy se můžeme setkat s hřibem kříštěm. Ten má, ale póry žluté a je hořký.
Tento hřib velmi potěšil a netušil jsem, že se dá v těchto končinách najít.
zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/H%C5%99ib_satan
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.