Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Nedávno mi udělal radost tento vzácnější hřib, který v okolí Liberce roste patrně jen na jednom místě. Konkrétně v nedalekém bývalém vápencovém lomu (něco přes 20 km od Liberce).
Občas se jdu podívat do nedalekého bývalého vápencového lomu, kde se dají najít vzácnější teplomilné houby. Jsou tam hlavně lípy, osiky a buky.
Hřib skvrnitý je vzácnější hřib(lokálně může být hojnější), který roste především v teplejších oblastech pod lipami, habry, případně dalšími listnatými stromy na vápenci. Je veden v červeném seznamu ohrožených druhů jako zranitelný druh. Je většinou uváděn jako nejedlý pro karbolový zápach. I když není tak výrazný jako u hřiba plavého.
Tohoto hřiba poznáme především kvůli hnědému jamkatému klobouku. Póry jsou žluté. Třeň je bělavý až žlutý, pokrytý vločkami. Po poranění nemění barvu. Je cítit po karbolu nebo jodoformu.
Záměna je možná především za hřib plavý, který zapáchá trochu výrazněji. Klobouk není jamkatý. Roste na obdobných stanovištích.
Tohoto hřiba znám jen z tohoto místa a když jsem ho našel poprvé, tak to pro mě bylo veliké překvapení, že se tento hřib dá v okolí Liberce najít. Na tomto místě se dají najít i jiné druhy vzácnějších hub. Kolega tam našel ryzec jablečný a já jsem tam našel kuřátka lososvá. Uvidíme co přinesou podzimní měsíce. Jestli se tam najde nějaká vzácnější podzimní houba.
Přeji ať se nejen houbově zadaří i vám :-)
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.