Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Na jaře značná část houbařů čeká na období výskytu smržovitých hub a snaží se najít tuto houbu. Ovšem ne každý uspěje, díky specifickým nárokům této houby.
Před pár dny jsem se vydal do bývalého vápencového lomu poblíž Liberce. Na tomto místě jsou i osiky a to je jedno z možných míst, co má kačenka ráda.
Kačenka česká je jarní vřeckovýtrusá houba, která roste na neutrálích až zásaditých půdách. Vyskytuje se v místech kde jsou topoly osiky, jasany nebo růžovité dřeviny(třeňě, hlohy apod.). Vyrůstá většinou v březnu a dubnu, ale může se objevit i v únoru. Vzhledem ke specifickým nárokům se u nás kačenka česka vyskytuje nerovnoměrně a v některých oblastech může téměř chybět, V okolí Liberce znám dvě místa, kde se tato houba vyskytuje.
Co se týče jedlosti, tak je to jedlá a pro řadu lidí výborná houba. Ovšem u některých jedinců se může vyskytnout osobní nesnášenlivost a to potom hrozí trávící potíže. Občas se traduje, že pokud kačenka časká někomu voní, tak by to mohlo být v pořádku a pokud smrdí, tak by se měl mít na pozoru. Při první konzumaci se také radí pouze menší množství. No a teď si řekneme konkrétněji kde ji hledat.
Jak jsem jsme si řekli, tak má ráda neutrální a zásadité půdy. Kačenka také žije z opadu(tlejícího listí), takže se může vyskytovat v tom tzv. největším bordelu, kde je hodně napadeného listí. Tudíž to mohou být lokality, kam by se třeba ani běžně člověk nepodíval.
Kačenku českou poznáme podle hnědého žebernatého klobouku, který je ke třeni připojen na vrchní straně. Třeň je světlý a jemně šupinatý.
Záměna je možná za kačenku náprstkovitou, která má klobouk bez žeber a je o něco vzácnjěší. Další možnost je za smrž polovolný. Kromě jiného žebrování je také klobouk připojen ke třeni zhruba uprostřed. Další smrži mají připojen klobouk ke spodní části třeně. Neznalý houbař by si měl dát pozor na záměnu s ucháčem obecným. Ten obsahuje jed gyromytrin i další nežádoucí látky(zdroje ke konci článku). Tento ucháč se většinou vyskytuje pod borovicemi na písčitých půdách(z dřevních zbytků, kůry, pilin apod.). Nicméně se také může vyskytnout na dřevních zbytků od listnatých stromů. Klobouk je jinak zprohýbaný a většinou tmavě hnědý.
Jsem rád, že se tato houba dá v okolí Liberce najít, idkyž pro mě známých lokalit není mnoho. Tak přeji i vám. ať tuto houbu najdete.
zdroje:
https://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=print&sid=238
https://www.myko.cz/myko-atlas/Gyromitra-esculenta/
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.