Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Při procházce kolem Černé Nisy potěšila vzácná kyjanka purpurová, která roste na podmáčených místech pod smrky ve vyšších polohách.
V těchto vedrech jsem se vydal do Jizerských hor k říčce, kde jsem doufal, že by mohlo něco růst. Kromě hřibů kovářů i dalších hub potěšila tato vzácná kyjanka. Tak si ji pojďme představit.
Kyjanka purpurová roste vzácně pod smrky na podmáčených místech nebo podél potůčků ve vyšších polohách. Někdy dokáže růst i v početných skupinách. Roste od léta do podzimu. Je vedena v červeném seznamu ohrožených druhů, jako ohrožený druh.
V některých atlasech je uváděna jako jedlá. Nicméně vzhledem k vzácnému výskytu by se neměla sbírat.
Tuto kyjanku poznáme podle nafialovělých plodnic, které vypadají jako takové tyčky. Ovšem plodnice mohou být i světlejší.
Kyjanka purpurová se moc zaměnit nedá, pokud se zaměříme na barvu a místo nálezu. Barevně nejblíže jí je kyjanka Zollingerova. Ta je většinou více vybarvena do fialova, vytváří větvené plodnice a roste vzácně na nehnojených loukách. Pokud jsou plodnice kyjanky purpurové světlejší, tak by se daly teoreticky zaměnit za další kyjanky, především za kyjanku křehkou, zakouřenou a špičatou. Ty ale také rostou na loukách, případně na jiných stanovištích.
Tuto houbu jsem našel poprvé a měl jsem z ní velkou radost. Našel jsem ji na několika místech, přímo na břehu. Jsem rád, že se má intuice vyplatila a na místě se daly nějaké houby najít, včetně této vzácné a pohledné houby.
Tím vám také přeji štěstí k nalezení hub. Momentálně si myslím, že vodní toky jsou dobrá volba a na těchto místech by se mohlo něco najít :-)
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.