Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Tentokrát jsem se byl podívat do míst, kde jsou převážně kyselé bučiny. No a nejen pod buky se dá tato lakovka najít. Velmi dobře poznatelná houba, která roste často v početných skupinách a dokonce je i jedlá.
Lakovka ametystová roste hojně, především na podzim v listnatých i jehličnatých lesích. Častokrát pod buky, což byl i tento případ. Jedlá, sbírají se pouze kloboučky. Vzhledem k nevýrazné vůni i chuti se spíše hodí do směsí.
Tuto lakovku poznáme díky menším plodnicím, které jsou celé fialové. Později mohou vybledávat. Klobouk často s promáčklým středem. Třeň je vláknitý a lupeny jsou poměrně řídké.
Díky barvě a menším plodnicím je velmi dobře poznatelná. Přesto by se dala zaměnit za další lakovky. Nejblíže zřejmě lakovka dvoubarvá. Ta je většinou oranžová a má růžové nebo fialové lupeny. Dále za lakovku obecnou, která je častokrát oranžová, ale může být trochu barevně variabilní. Lakovka statná je podobná lakovce obecné, ale větší. Také by se mohla zaměnit za pavučince, které ale rostou v podmáčených olšinách. Především se jedná o pavučinec hezoučký, ten je ale v mládí přikrytý velem(závojem), takže je častokrát vidět zbytek tzv. pavučinky na klobouku nebo třeni.
Lakovku ametystovou, jsem i zkoušel ochutnat, když jsem měl chuť trochu experimentovat. Dle mého názoru se spíše hodí v menším množství do směsí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.