Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Letošní houbařská sezóna je v určitých ohledech celkem divoká. Což dokládají i tyto lišky, které jsem našel před pár dny.
O miulém víkendu jsem se byl podívat do blízkého lesíka, kam občas zavítám. Vyskytují se tam převážně listnaté stromy(břízy, osiky a třeba nějaký ten dub) a výjimečně nějaký jehličnan. Největším překvapením byly lišky, i když už nebyly ke sběru.
Liška obecná roste hojně, především pod jehličnany, spíše ve středních a vyšších polohách. Občas také dokáže vyrůst pod listnatými stromy. Jedná se o veřejně známou a jedlou houbu. i Když už samozřejmě ne v tomto případě, kdy už houby byly poznamenané zimním počasím.
V tomto období je potřeba být opatrný, dát si pozor na přemrzlé houby a soustředit se na zimní nebo pozdně podzimní houby. Jedná se především o penízovku sametonohou nebo hlívu ústřičnou. Menší mrazíky také vydrží například šťavnatka pomrazka.
Tuto lišku poznáme podle žlutých plodnic. Lišky také nemají lupeny ale lišty. Třeň je také žlutý. Barva dužiny se nemění.
Záměna je možná především za lišku bledou. Ta dorůstá většinou mohutnějších rozměrů. Je zpravidla světlejší, po poranění rezavý a roste pod listnatými stromy. Liška rezavějící je podobná lišce bledé, ale je vzácná. Také rezavý po poranění a není tak mohutná jako liška bledá. Další možná záměna přichází za lišku ametystovou. Ta roste na obdobných stanovištích jako liška obecná a má klobouk s fialovými tóny. Poslední záměnu zde uvedu za lišku Friesovu. Ta je trochu vzácnější, roste většinou v kyselých bučinách. Plodnice jsou drobnější a oranžové, lišty jsou světlejší. Často se také lišky zaměňují za lištičku pomerančovou, která je zpravidla žlutooranžová, nemá lišty ale lupeny. Roste především z tlejícího dřeva jehličnanů.
Jsem rád, že se ještě dají najít sezónní houby. Samozřejmě rostou také zimní nebo pozdně podzimní houby, které se také pravděpodobně v článcích objeví.
Přeji vám, ať máte štěstí na hlívu ústřičnou, penízovku sametonohou nebo třeba boltcovitku ucho Jidášovo.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.