Počasí dnes21 °C, zítra24 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

BLOG: Muchomůrka královská, horský druh muchomůrky

Tento víkend, se mi povedlo v Jizerských horách najít tuto pěknou skupinku muchomůrky královské, která nešla nevyfotit.

Po nějaké době jsem se vydal do Jizerských hor, kde jsem chtěl najít nějaké vzácnější houby či rostliny. Tato muchomůrka sice vzácná není, ale pěkná fotogenická skupinka určitě potěšila.

Muchomůrka královská roste roztroušeně ve vyšších polohách pod smrky. V tomto případě se jednalo o buky a smrky u cesty. Tato muchomůrka je jedovatá a obsahuje stejné toxiny jako muchomůrka červená. Takže je potřeba si na ní dát pozor.

Poznáme ji podle tmavě hnědého klobouku se zbytky závoje(vela). V dospělosti může být klobouk žlutohnědý. Lupeny jsou bělavé. Třeň je bílý s hladkým prstýnkem a na bázi třeně zakončený hlízou,

Záměna je možná za muchomůrku červenou, která ale má červený klobouk. Samozřejmě je potřeba dát si pozor na záměnu s jedlými muchomůrkami. Hlavně růžovku, případně šedivkou. Oba dva zmíněné druhy mají rýhovaný prsten a muchomůrka růžovka navíc růžoví po poranění. Také na záměnu za muchomůrku tygrovanou. která je také jedovatá, může mít podobně zbarvený klobouk, ale trochu jiné zbytky vela na klobouku. I když se také může vyskytnout pod jehličnany, spíše roste pod listnatými stromy.

Jsem rád, že se konečně také něco začíná objevovat a doufám, že se v okolí Liberce také začnou objevovat nějaké vzácnější druhy :-)

Autoři

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

BLOG: Muchomůrka královská, horský druh muchomůrky  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.