Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
Pokud je po Vánocích obleva a mírná zima, dá se najít i tato jedlá jarní houba. Tentokrát jsem se byl podívat do smíšeného lesa k lesnímu potůčku. V této oblasti jsou smrky a hlavně ne borovice. O tom se ale rozepíšu později. Doufal jsem, že i letos bych mohl najít v lednu penízovku smrkovou. To se naštěstí povedlo.
Penízovka smrková roste velice hojně od konce února(pokud už je mírnější zima) do dubna, ze starých smrkových šišek ukrytých v zemi. Nekdy může vyrůst i na podzim. Častokrát roste v bohatých skupinách. Jedná se o jedlou houbu a sbírají se pouze kloboučky.
Penízovku poznáme především podle nažloutlého třeně, bílých lupenům a často hnědému klobouku. Může být i do šeda, jak je vidět v tomto případě. Důležité je také místo nálezu, podle kterého se dá odlišit od dalších velmi podobných druhů
Existují tři druhy, které jsou na pohled prakticky stejné a dají se rozlišit jen podle biotopu. Kromě penízovky smrkové se jedná o penízovku provázkovou a nahořklou. Ty rostou ze starých borových šišek. Oba dva druhy jsou jedlé, ale plodnice penízovky nahořsklé mohou být mírně hořké, jak napovídá název.
Právě kvůli nahořsklé chuti a prakticky nemožnosti odlišit od penízovky provázkové se spíše doporučují sbírat penízovky smrkové v čisté smrčině, kde nejsou borovice.
Další možná záměna je za helmovku šiškomilnou. Ta roste také ze smrkových šišek z jara. Má ale většinou zvoncovitý klobouk s dusičnatým zápachem, nejedlá. Poslední možná záměna je za penízečku drobnovýtrusou. Ta roste většinou na podzim, ale vzácně i z jara. Má řidší lupeny a nemá nažloutlou třeň, také nejedlá.
Ještě jsem využil příznivější počasí než údeří mrazy. Po té si na tuto houbu budeme muset počkat někdy do února-března.
Takže vám tímto přeji vydařenou houbovou sezónu v roce 2024.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.