Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.
V lesíku poblíž sídliště se mi podařilo najít sírovec žlutooranžový. Je vidět, že tato houba už je starší, ale pokud je mladá a měkká, dá se i konzumovat.
Sírovec žlutooranžový, je hojná dřevokazná houba, která roste především na listnatých stromech. Na oslabených stromech nebo mrtvém dřevě. Vzácně se také může vyskytnout na jehličnanech. Pokud je mladý a měkký, tak se dá konzumovat.
Tato houba je prakticky nezaměnitelná a pozná se díky žluto-oranžové barvě. Pozdějí vybledává až téměř do bíla.
Jak jsem uvedl výše, houba se nedá prakticky zaměnit, ale zřejmě se jedná komplex druhů, které se dají rozlišit pouze mikroskopicky. V roce 2009 se začal odlišovat sírovec horský, který je jedlý jako sírovec žlutooranžový. Ovšem tento sírovec je velice vzácný. Roste vzácně ve vyšších polohách na dřevě smrku nebo modřínu. Rozpoznání není úplně jednoduché. Dobrým vodítkem může být místo nálezu, ale vzhledem k tomu, že i sírovec žlutooranžový roste vzácně na jehličnanech, tak se na to nedá úplně spoléhat.
Občas se vyskytují debaty, jestli je možné sbírat sírovec z akátu. Nedávno mykolog Jaroslav malý, dával odkaz na studii(duben 2023), kdy se tímto tématem zaobírali. Konkrétně, tam padla zmínka o tisu. Bylo zmíněno, že sírovec může absorbovat nebezpečné látky z tisu. Takže je možné, že může absorbovat nebezpečné látky i z akátu. Dále je zmíněn také fakt, že při nedostatečně tepelné úpravě se mohou vyskytnout střevní potíže. Odkaz na studii budete mít na konci článku.
Tohoto sírovce jsem našel náhodně na dubu v lesíku , prakticky na sídlišti. Byl trochu schovaný, tak jsem ho málem přehlédl. I když už je trochu vybledlý, tak kvůli reflexní barvě jsem si ho naštěstí všml. Letos je to má premiéra.
Přeji vám, ať ho také najdete a třeba si z něj uděláte nějaký ten pokrm :-)
studie: https://www.mdpi.com/2304-8158/12/7/1539?fbclid=IwAR2niFtzjobw6tlU9V1uT5svG0hSN2t3P7f9oSQW8eioEhwVQDrn56oUJak
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Pěkně shrnuto. S rodinou ho taky sbíráme, roste u nás v okolí zejména na starších třešních. Vcelku vzácně k vidění.