Poslední výstava v současném sídle Oblastní galerie v Liberci je na spadnutí. Ve čtvrtek 12. září začne vernisáží projekt Mladí lvi v kleci. Výstavou, přednáškami i třeba čtením z knih představí uměleckou generaci Němců z Čech, Moravy a Slezska z meziválečné doby.
„Výstava rekonstruuje činnost hlavních uměleckých spolků v rozmezí let 1918 až 1938 a současně ukazuje další charakteristické momenty a témata související s tvorbou sledovaného okruhu autorů,“ říká kurátorka výstavy Anna Habánová.
Vůbec poprvé ve velké ucelené kolekci návštěvníci spatří tvorbu členů německy hovořících výtvarníků, kteří se v meziválečném období sdružovali v uměleckých skupinách v Čechách na Moravě i ve Slezsku.
Autorům výstavy se díky dlouhodobému výzkumu podařilo shromáždit exkluzivní výběr dosud neznámých děl z veřejných i soukromých sbírek. Výstava nabídne realismy a expresionismy meziválečného období v celé šíři jejich dnešního chápání. Prezentována bude malba, plastika, kresba, grafika, plakát a výběrově umělecké řemeslo. Přehlídku doprovodí odborný katalog kolektivu autorů, v české a německé verzi, s řadou reprodukcí. Předpokládaný rozsah výstavy je zhruba 220 uměleckých děl.
Návštěvníci se například seznámí s olejem Romana Dresslera nazvaným Rue Delambre, který autor vytvořil v roce 1926 při jednom ze svých pobytů v Paříži.
Tento jedinečný obraz se do našeho regionu vrací po téměř sto letech. V roce 1927 byl k vidění na Dresslerově monografické výstavě v Jablonci nad Nisou. Jinými, neméně zajímavými výtvarníky zastoupenými v expozici, budou například Oskar Kokoschka, Carl Hofer, Bruno Beran a další umělci z bezmála desítky různých uměleckých spolků.
Nezmapovaná oblast
Problematika tvorby německy hovořících výtvarných umělců v meziválečném Československu není tématem zcela novým, přesto zůstává v mnoha ohledech stále neprobádanou oblastí.
“Poprvé od dnes již legendární výstavy Mezery v historii bude uceleně prezentováno fungování německé umělecké scény 20. a 30. let. 20. století u nás,” doplňuje k liberecké výstavě Anna Habánová.
Umělecký spolek Metznerbund měl celorepublikovou působnost a sdružoval většinu německy hovořících autorů své doby. Vedle nich se na výstavách sledovaného období prezentovali i další domácí a v zahraničí působící německy hovořící autoři z našich zemí, členové uměleckých skupin Die Pilger, Oktobergruppe, Junge Kunst, Prager Secession, Vereinigung deutscher bildender Künstler Mähren und Schlesiens „Scholle“, Kunstring a dalších.
Díky rozsáhlému výzkumu stojí výstava na počátku plánované řady dalších přehlídek, které budou doprovázeny odbornými publikacemi. V roce 2014 proběhne obměněná repríza liberecké výstavy v Isergebirgs-Museum v Kaufbeuren v Německu. Do výstavního plánu Oblastní galerie v Liberci na rok 2014 je zařazena výstava sochařky Mary Duras, významné prvorepublikové umělkyně, první ženy v ateliéru Jana Štursy na pražské Akademii, účastnice Benátských bienále a Světové výstavy v Paříži. Následovat bude monografická výstava Erwina Müllera, libereckého rodáka, malíře nové věcnosti, člena Oktobergruppe. V plánu jsou další monografické a tematické celky, např. orientalismus, nová věcnost, umění a propaganda, Prager Secession, historie německé sekce Moderní galerie.
Doprovodný program najdete zde.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.