Počasí dnes21 °C, zítra24 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

Na slovíčko s Martinem Půtou, hejtmanem Libereckého kraje

Na slovíčko s Martinem Půtou, hejtmanem Libereckého kraje
Liberecká Drbna si pro své čtenáře připravila další on-line rozhovor. Hostem tentokrát bude hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Jeho druhý čtyřletý hejtmanský mandát se chýlí ke konci a je čas na bilancování. V nadcházejících krajských volbách opět kandiduje jako lídr hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Už nyní můžete posílat své otázky a ptát se tak na vše, co vás zajímá. Na dotazy bude odpovídat v úterý 29. září od 16:00.
Formulář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.

Otázka
Kdy bude hotová ta slibovaná "NÁPLAVKA"?? Nebo máte, tak jako všichni od vás, jenom plnou h.bu slibů??? Zatím to všechno okolo Vás a MML smrdí pouze korupcí a průs.rem!!
Jiří Kalenda

Otázka
Chtěl bych se zeptat, zda se bude něco dělat s tzv. driftery. Od doby, co byla přes ještěd nově otevřena zrekonstruovaná silnice, tak prakticky každou noc "někdo s prasnutým výfukem" jezdí přes ještěd a zpátky jak magor pořád dokola a závodí tam mezi sebou. Budí tím celý Hanychov a těch lidí, co tam bydlí není málo. Už si ani nepamatuji, kdy jsem naposled zhruba v rozmezí 23h - 3h ráno "slyšel" pouze ticho. Toto se ani zdaleka neděje jenom přes noc. Několikrát jsem byl svědkem toho jak motorkáři jezdí i přes den (opět jak magoři) tam a zpátky a ohrožují všechny, kteří se tam pohybují. Budí mi děti a to nebydlím nejblíž ještědu. Předem děkuji za odpověď.
Jaroslav Třešňák

Otázka
Dobrý den,
Jaroslav Třešňák

Otázka
Dobrý den pane,
Ing.Juraj Valo

Otázka
Dobrý den, Jmenuji se Klára Voženílková a jsem studentkou čtvrtého ročníku na Gymnáziu Jeronýmova v Liberci, které bude dne 13.1.2023 pořádat maturitní ples. Proto bych se touto cestou chtěla zeptat, zda-li by vaše firma neměla zájem přispět finančním darem a stát se tak sponzorem tohoto maturitního plesu?  Předem děkuji za odpověď  S pozdravem  Voženílková Klára
Klára Voženíková

Otázka
Mohl bych využít váš článek
Josef Nitra, šéfredaktor Hasičského čtení

Otázka
Dobrý den, mám otázku jestli se bude pokračovat se stavbou prodloužení tramvaje do centra Jablonce a následným dopravním terminálem.
Jonáš Ibl

Otázka
Online rozhovor byl ukončen, děkujeme všem za dotazy.
Liberecká Drbna

Otázka
Dobrý den, zajímalo by mě, proč v našem kraji (když v tomto ohledu selhal stát) nebyli již např. v létě najmutí posily pro pomoc volání hygieně. U nás v kraji, kde sídli univerzita, by se jistě našlo plno studentů, kteří by si rádi brigádně přilepšili ke studiu. Myslím, že by se volání velmi rychle naučili a mohl by na tom náš kraj být, co se týče nových nakažených, lépe, protože dle odborníků je rychlé trasování kontaktů alfa a omega pro správné zvládnutí pandemie. Je pravda, co zmiňoval bývalý ministr zdravotnictví v ňákém rozhovoru, že ředitel krajské hygienické stanice Libereckého kraje se snažil o to, aby telefonovali nakaženým a kontaktům, pouze hygienici a nikdo jiný a bránili se volat ze společného systému? Děkuji předem za odpověď a díky za vaše věcné vystupování v záležitostech koronaviru v průběhu posledních měsíců.
Nikav

Odpověď
Dobrý den, v současnosti pomáhá na krajského hygienické stanici 10 dobrovolníků z Krajského úřadu Libereckého kraje, dalších 10 z technické univerzity a dalších 10 ze zdravotní školy. Všichni jsou proškolení. Otázku bych spíše směřoval na ředitele Krajské hygienické stanice v Liberci. Ale je třeba si také uvědomit, že trasovat nemůže úplně každý. Je to odpovědnost KHS.V letních měsících zvládali hygienici trasování vlastními silami, nyní se bez pomoci dobrovolníků neobejdou. Pokud máte zájem jim pomoci, napište prosím na kontaktní email Krajské hygienické stanice: posta@khs.lbc.czDěkuji Vám.
29.9.2020 17:32:14

Otázka
Jsem narozený v Liberci a mám Liberec rád, ale přesto mi přijde, že geografickým středem Libereckého kraje je a zůstane Žitava. Je nějaká šance, že by se zvýšila přeshraniční spolupráce se Sachsen govt. např. v oblasti rozvoje infrastruktury, řešení bydlení a podobně? A druhá otázka ke stejnému tématu: proč nebyly pohraniční regiony včetně Lbc slyšet, když česká vláda ostentativně zavírala hranice? Saská vláda slyšet byla více..
Johnny

Odpověď
Dobrý den, Žitava je především město, které chce dlouhodobě spolupracovat s Libercem a dalšími obcemi v Euroregionu Nisa. Nyní ve spolupráci s Landkreisem Goerlitz připravujeme projekt metropolitního regionu Dresden - Liberec - Wroclaw, který považuji za cestu ke zlepšení dopravního propojení a spolupráce ve vzdělávání, výzkumu a vědě nebo oblasti bezpečnosti. Saská vláda je slyšet víc, je to vláda spolkové země, které se v Berlíně naslouchá a na rozdíl od krajů je považována za partnera vlády.Za úspěch považuji to, že se nám společně se saskými sousedy podařilo otevřít a udržet otevřený přechod Petrovice-Lückendorf pro pendlery a místní malý pohraniční styk na Liberecku. Jsme také rád, že saský pan premiér Michael Kretchmer stojí za názorem, že hranice musí zůstat otevřené i v současné době, kdy je počet pozitivně testovaných osob v Česku násobně vyšší než v Sasku.
29.9.2020 17:28:31

Otázka
Dobrý den, nešlo by z úpravny Textilany v Jablonecké ulici (u semaforu ) přebudovat na parkovací dům, než postavit nový pro zaměstnance KÚ, když mají v blízkosti další parkovací dům.
Markvartová

Odpověď
Dobrý den paní Markvartová, každá změna využití už postaveného domu na jiný účel stojí mnohonásobně více peněz, než postavení nového. Dům, který máte na mysli má také soukromého vlastníka a své využití. Kapacitní možnosti parkovacího domu u obchodního centra Forum, které máte zřejmě na mysli jako parkovací dům v blízkosti kraje, jsme již před časem prověřovali a podle provozovatele tam volná místa nejsou. Nový parkovací dům u krajského úřadu bude řešit nejenom parkování zaměstnanců, ale také obyvatel města a jeho návštěvníků. V rámci připravovaného projektu nové náplavky v dolní části Liberce totiž valná většina stávajících parkovacích míst zmizí. A bez nového parkovacího domu u krajského úřadu by náplavka nemohla vzniknout.
29.9.2020 17:22:07

Otázka
Dobrý den pane hejtmane, bude snahou vedení kraje finančně podporovat i v následujících nelehkých letech dobrovolné hasiče, a to jak jednotky zřizované obcemi, ale i spolky?
Jiřina Brychcí

Odpověď
Dobrý den, stejně jako v minulých letech, i v budoucnosti budeme dobrovolné hasiče nadále podporovat. Jen letos to z našeho krajského dotačního fondu bude bezmála devět milionů korun pro víc než 80 žadatelů z řad obcí. Peníze na podporu hasičů čekají i v dalších podpůrných programech.
29.9.2020 16:59:34

Otázka
Pražská vláda už se totálně zdiskreditovala, není čas vyhlásit znovu nezávislost? Jako v roce 1918? Možná máme poslední šanci..
Liberečan

Odpověď
Dobrý den. Určitě si dobře pamatujete, jak dlouho ta nezávislost v roce 1918 trvala. Ale vážně. Já vidím budoucnost našeho kraje v úspěšné a moderní České republice, kde se vláda neplete obcím, městům a krajům do rozhodování, tam kde nemusí a nechce je řídit a ovládat. Naopak podporuje změnu ekonomiky směrem ke startupům a inovacím, investuje do železnice a vzdělání. Já v tuhle pozitivní změnu naší země věřím, možná jsme jen snílek a nepřiměřený optimista.
29.9.2020 17:11:51

Otázka
Kdy budeme mít rychlostku na Hradec nebo do Polska?
Gryphonheart

Odpověď
Dobrý den, v případě rychlostní silnice na Hradec došlo v posledních osmi letech k významnému posunu. Pomohli jsme vyjednat dohodu o trase mezi Turnovem a Úlibicemi, se kterou souhlasí obce a města na trase I/35. Opustili jsme variantu stavby dálnice za každou cenu, jdeme cestou vystřídaného třípruhu, který méně zasáhne do krajiny a bude levnější. Samozřejmě s rezervou v území pro případné rozšíření, pokud by intenzita dopravy dále stoupala.Tato varianta nyní prošla posuzováním vlivu stavby na životní prostředí, probíhá připomínkování tohoto dokumentu a v příštím roce se začne projektovat. Do Polska už potřebné propojení máme a stavba silnice do Frýdlantu a Zawidówa se připravuje a probíhá příprava projektové dokumentace pro územní rozhodnutí.
29.9.2020 17:08:42

Otázka
Pěkný den. Mám dotaz - kdy budou mít Liberec, Jablonec, Frýdlant, Česká Lípa nebo Turnov obchvaty? Městské okruhy? Spojení do Německa, do Polska? Největší sídla v kraji jsou minimálně od r. 1918 okázale ignorována pražskou pseudovládou, která si radši staví a odklání někde na jižní moravě nebo vysočině.. Co může udělat kraj, aby se situace změnila? Máme připravené projekty? Proč se nedaří lépe lobbovat za naše regionální zájmy? Mohlo by nám pomoci např. i uvažované přičlenění Mnichova Hradiště a Šluknovského výběžku zpátky pod Liberec? Už není čas jednat, je čas se proti praze vzbouřit!
Gryf

Odpověď
Dobrý den. Všechny popisované stavby jsou běh na dlouhou trať. Lobovat se nám příliš nedaří, jsme malý kraj s malým počtem poslanců, který není schopen dlouhodobě prosadit svoje lidi do pozic, které to mohou reálně ovlivnit. O budoucnosti Mnichovohradišťska a Šluknovska jsme připraven jednat se starosty po krajských volbách. Jsme malá země, věřím ve spolupráci a pozitivní změnu. Musíme pro ní udělat co bude v našich silách.
29.9.2020 17:20:31

Otázka
Nezdá se Vám, že se na Liberec jako na krajské město tak trochu zapomíná? Kraj sice plánuje vystavět v Liberci novou nemocnici, ale co můžete pro Liberec, kde žije 25% obyvatel kraje udělat?
Liberečák

Odpověď
Dobrý den. Nemyslím si to. Kraj a město Liberec spolu řeší celou řadu společných problémů a připravují mnoho společných projektů. Podporujeme liberecké instituce s nadkrajským významem a převzali jsme na sebe financování projektu Centra urgentní medicíny. Spolufinancujeme provoz tramvaje a podílíme se na přípravě nového terminálu pro autobusy. Připravujeme napojení průmyslové zóny Jih a mohl bych pokračovat.Je to vždy o úhlu pohledu, třeba z Kravař nebo Lomnice nad Popelkou to může vypadat úplně jinak :)
29.9.2020 17:07:25

Otázka
Proč bychom měli zrovna volit Starosty? Neměli raději pracovat ve svých obcích a krajské zastupitelstvo nechat jiným zavedeným politickým stranám?
Honza

Odpověď
Dobrý den, dovolím si tvrdit, že i Starostové pro Liberecký kraj jsou už zavedená strana :-), ale to asi nebude to hlavní, na co se ptáte. Myslím, že lidé od svých volených zástupců především očekávají, že budou lidmi na svém místě. To starostky a starostové dokazují svou prací na obecních úřadech a radnicích každý den. A z vlastní dlouholeté zkušenosti starosty v Hrádku nad Nisou vím, že je to ta nejlepší kvalifikace pro práci na kraji. Často s oblibou říkám, hejtman je vlastně takový krajský starosta.
29.9.2020 16:43:27

Otázka
V Libereckém kraji narozdíl od jiných krajů není žádná železniční trať elektrifikována. Můžete v dalším volebním období jakkoli pohnout se Správou železnic, aby začala v Libereckém kraji konečně významnější stavby? Např. nádraží v Liberci nebo trať Liberec - Turnov?
Jan Procházka

Odpověď
Dobrý den. Stav, který popisujete je smutným obrazem stavu železnice v Česku ve 21.století. V srpnu jsem žádal dopisem pana ministra Havlíčka o zahájení prací na projektech elektrifikace tratí Praha - Liberec - Zittau na nové trase, Hradec Králové - Liberec a Liberec - Česká Lípa. Za klíčový považuji projekt železnice do Prahy, kraj do konce roku zadá oponentní studii k navrhovanému řešení mezi Prahou a Mladou Boleslaví a budeme také aktivně vyhledávat trasu mezi Libercem a Turnovem. Cílem je cestovní doba z centra Liberce do centra Prahy pod hodinu, tak aby byla železnice konkurenceschopná vůči automobilové dopravě.
29.9.2020 17:01:45

Otázka
Plánujete něco udělat s tím, že je malý počet obvodních lékařů a ještě méně zubařů? Proč je o víkendu v celém kraji jen jedna zubní pohotovost?
Ivan Dlouhý

Odpověď
Dobrý den, nedostatek obvodních lékařů a zubařů je problémem nejen u nás, ale i v jiných krajích. Problémem jsou špatně nastavené podmínky pojišťoven pro tyto lékaře, kteří tak nemají zájem v menších městech a obcích sloužit a není pro ně zajímavé sloužit ani na pohotovosti.V těchto dnech jsme měli vyhlášené výběrové řízení na obsazení zubní pohotovosti a nikdo se nepřihlásil, tak jsme jej museli dnes vyhlásit znovu a budeme doufat, že se najde někdo ochotný zubní pohotovost sloužit. Kraj fungování zubní pohotovosti financuje 2 miliony korun ročně. A to je i odpověď na otázku, proč nefunguje o víkendech víc pohotovostí, není kdo by sloužil a nařídit to lékařům nelze.
29.9.2020 17:00:37

Otázka
V médiích si vyměňujete ostrá slova s vaším bývalým náměstkem Pietrem, který byl podle vás poskok Busline. To jste nevěděl celá ta skoro dvě volební období, co byl vaším spolupracovníkem? Uvědomujete si, že vám to nikdo nevěří?
Pavel Melichar

Odpověď
Dobrý den, člověk ví o druhých vždy jen to, co mu sami nabídnou. Moje tvrdá slova souvisí se skutečnostmi, které vím až od srpna 2020, před tím jsme mohl jen tušit a to je trochu málo. Teď se (nejspíš nechtěně) tyto informace potvrdily, když se jako autor zářijového dopisu pana Pietera mediím ukázal ve vlastnostech dokumentu údajný majitel společnosti Busline pan Jakub Vyskočil. Ostatně rozhovor s panem Pieterem v Mladé frontě Dnes dva týdny před krajskými volbami považuji za zoufalou snahu poškodit mě osobně a především Starosty. Jsme totiž jasnými zastánci rozvoje vlastní autobusové firmy, která je proti zájmu Busline a lidí, kteří ji fakticky ovládají. Před tím jsem měl jen tušení, doplněná tím, že pan bývalý náměstek neplnil usnesení zastupitelstva kraje, které rozhodlo o vytvoření vlastního autobusového dopravce. Také proto jsme se politicky rozešli a na začátku roku 2018 došlo ke změně na pozici náměstka pro dopravu a investice.Děkuji za dotaz.
29.9.2020 16:55:13

Otázka
Dobrý den, zajímalo by mě, zda má město stále ještě v plánu vybudovat semafor u Chicaga, případně zda je v této věci nějaký posun. Jezdím tímto úsekem téměř každý den a je to tam opravdu nešťastně řešené. Děkuji.
Lukáš

Odpověď
Dobry den, silnice ani řešení semaforů není v kompetenci Libereckého kraje a o tom, zda se v tomto směru u Chicaga něco chystá, nic nevím. Napište mi, prosím, na email martin.puta@kraj-lbc.cz a pokusím se k této problematice něco zjistit. Děkuji.
29.9.2020 16:52:20

Otázka
Přeji hezky den, zajimalo by mě zda by bylo možné konečně něco udělat se schatralou budovou u byvale textilany, je to nezkutečná ostuda města.Zajímá se o tuhle věc vubec vedení města?
Kamil Dráb

Odpověď
Dobrý den, v případě tzv. Blaupunktu, tedy poslední budovy bývalé Textilany, toho Liberecký kraj mnoho nadělat nemůže. Není jejím majitelem. Jako nejlepší řešení by se dle mého názoru jevilo najít investora, který by přišel s jeho vhodným využitím. Ale to má v rukou jeho vlastník, kterým není kraj.
29.9.2020 16:49:32

Otázka
Co Tě na funkci hejtmana baví nejvíc ?
Jaroslav Turnhöfer

Odpověď
Ahoj Jardo,zdravím do České Lípy. Je to klidná a nenáročná práce, určitě to znáš ze své funkce místostarosty taky ;-)
29.9.2020 16:29:14

Otázka
Co udělal Liberecký kraj do vybudování silnice I/35 mezi Hradcem a Libercem? Už se to plánuje víc než 20 let a není nic vidět.
Roman

Odpověď
Dobrý den Romane.Vidět není nic, přesto v posledních osmi letech došlo k významnému posunu. Pomohli jsme vyjednat dohodu o trase mezi Turnovem a Úlibicemi, se kterou souhlasí obce a města na trase I/35. Opustili jsme variantu stavby dálnice za každou cenu, jdeme cestou vystřídaného třípruhu, který méně zasáhne do krajiny a bude levnější. Samozřejmě s rezervou v území pro případné rozšíření, pokud by intenzita dopravy dále stoupala.Tato varianta nyní prošla posuzováním vlivu stavby na životní prostředí, probíhá připomínkování tohoto dokumentu a v příštím roce se začne projektovat. Každá podobná stavba je běh na dlouhou trať.Za neviditelné kroky jsem rád, bez nich se ty viditelné udělat nedají. Novou silnici považuji za důležitou spojnici mezi Libercem a Hradcem Králové. Postavit ji musíme, obyvatelé obcí na trase transitní dopravou dlouhodobě trpí. Díky za pochopení.
29.9.2020 16:45:19

Otázka
Pan Babiš se v minulosti vyjádřil, že by zrušil Senát a kraje. Jsou tedy kraje zbytečné?
Jirka Veselý

Odpověď
Dobrý den. S panem Babišem nesouhlasím. Já se na rozdíl od něho bojím toho, že zrušení krajů a senátu by vedlo k tvrdé centralizaci moci.Krajská samospráva je důležitý mezičlánek mezi městy a obcemi a státem. Regionální problémy za nás na pražských ministerstvech nikdo nevyřeší. O krajských silnicích, veřejné dopravě, domovech pro seniory, středních školách se musíme domluvit sami, samozřejmě ve spolupráci s městy a obcemi a dalšími důležitými hráči.Senát je pojistka a díky jinému volebnímu systému vyvažuje jednání Poslanecké sněmovny. Otázka je počet členů obou komor, ta je k diskusi.
29.9.2020 16:36:35

Otázka
Je možné, nějak rozumně, lidem vysvětlit aby v rámci boje proti chaotickým opatřením vlády nezapomínali na svůj pud sebezáchovy? Ke covidu se vyjadřuje do éteru kde kdo????‍♀️ Lidi mají důvěru v to co jim sdělí MUDr????‍♀️ Je těžké vysvětlovat že názor zubaře nebo gynekologa je logicky jinde než epidemiologa... a druhá otázka: je možné zařídit abychom se k tomu všemu postavili nějak konstruktivně?
Michaela Bašová

Odpověď
Děkuji za otázku. Trochu se bojím, že lidem bez pudu sebezáchovy se v oblasti Covidu nedá vysvětlit vůbec nic. žijeme v době, ve které je na všechno jasné a argumenty podložené vysvětlení. To, že koronmavirus řeší v médiích každý a škála názorů je velice široká, příliš nepřispívá k obecné důvěře lidí v navrhovaná opatření. Zvlášť, když jsou ta opatření navrhována chaoticky a probíhají o ně veřejné hádky mezi členy vlády. V krizi je nutné táhnout za jeden provaz. A to se bohužel v létě nepovedlo, hořké plody nyní sklízíme všichni.Omezený vstup do sousedních zemí a nouzový stav, který nás nejspíš čeká prostě a jednoduše nejdou vydávat za úspěch vlády.
29.9.2020 16:32:31

Otázka
Před osmi lety jste sliboval, že zastavíte nákup předražené nafty pro kraj a jeho společnost Silnice LK. 8 let jste nehnul prstem, ikdyž jste měli dozorčí radu. Vyvodíte z toho osobní odpovědnost nebo to zase na někoho svedete?
Jakub Zeman

Odpověď
Děkuji ta otázku.Máte pravdu, považuji to za jednu z věcí, která se nám nepovedla. Jen na vysvětlení, smlouva byla nevypověditelná, což jsme zjistili až po volbách v roce 2012. Generální ředitel dostával změnu dodavatele za úkol pravidelně, nesplnění tohoto úkolu vedlo až k jeho odvolání. Hejtman je politicky odpovědný za všechno, co se děje v krajské samosprávě, krajských příspěvkových organizacích a firmách. Této odpovědnosti se nezříkám, noví zastupitelé dostanou k dispozici audit, který je na rozdíl od předchozích skutečně nezávislý, předpokládám, že ze závěrů bude vyvozena osobní odpovědnost, především managementu firmy. Audit by měl také stanovit případnou škodu, kterou budeme vymáhat po odpovědných osobách. Nemám ve zvyku na nikoho nic svádět, jsem zvyklý hledat řešení i v případě, že se týkají mých spolupracovníků.
29.9.2020 16:25:23

Otázka
Můžete pane hejtmane ve stručnosti uvést, co považujete za uplynulé volební období za úspěch a případně i co se nepovedlo?
Jarda

Odpověď
Dobrý den, radost mám z celé řady dokončených projektů. Například v oblasti školství se nám povedlo vybudovat Centra odborné spolupráce, díky kterým nabídnou obory ještě lepší možnost vzdělávání s moderními přístroji. Další centra chceme postavit i v budoucnu. V oblasti zdravotnictví považuji za zcela zásadní vytvoření a posílení sítě páteřních nemocnice napříč krajem. Výrazně jsme investovali do modernizace a vybavení českolipské nemocnice, další investice putovaly do nemocnice v Liberci. Koupili jsme nemocnici ve Frýdlantě a ve spolupráci s městem tak zachránili zdravotní péči pro celý Frýdlantský výběžek, investovali jsme rovněž do dalšího rozvoje turnovské nemocnice. Jednáme o majetkovém vstupu do nemocnic v Jilemnici a Semilech. Dále jsme podpořili ZZS LK a postavili nové výjezdové základny či nový heliport pro noční přistávání záchranářských helikoptér v Liberci. V oblasti kultury a cestovního ruchu patří k nejvýznamnějším projektů vybudování a otevření unikátní expozice horolezectví v Muzeu Českého ráje v Turnově a velká rekonstrukce Severočeského muzea, podařilo se také vyzdvihnout značku Crystal Valley, na jejíž propagaci a posílení i nadále pracujeme. Za uplynulé 4 roky jsme opravili 312,7 km silnic a investovali do nich 2,6 mld. Kč a dalších 1,3 mld. Kč vložili do údržby. V oblasti dopravy považuji za úspěch u založení krajského dopravce v roce 2018 a jeho postupný rozvoj, díky kterému jsme dokázali zajistit veřejnou autobusovou dopravu na velkém území kraje za příznivou cenu pro cestující. Pak je ještě celá řada menší, nepříliš viditelných, ale neméně důležitých projektů. Například se podařilo vytvořit nové domovy pro hendikepované osoby, které už nemusí žít v neosobních ústavech, ale mají domovy s rodinným zázemím. A ve budování dalších takových domovů pokračujeme. Totéž platí i v domovech pro seniory, v nichž vytváříme nová místa, i ta se zvláštní péčí. Tradičně jsme nezapomněli ani na dobrovolné hasiče a jejich podporu, sportovní oddíly či významné sportovní akce a zázemí, např. Jizerskou 50 a krajská podpora pro vybudování osvětlení zimního stadionu v Bedřichově či biatlonového areálu Hraběnka v Jilemnici. Investovali jsme také do projektů na zlepšení životního prostředí či do boje proti suchu v krajině a rozdělili miliony na projekty zaměřené tímto směrem. Těší mě i úspěšný rozjezd podnikatelského inkubátoru, který pomůže podpoře nových technologií a nápadů šikovných lidí a povede se nám díky němu udržet je u nás v kraji. A tak by se dalo pokračovat.Z projektů, které se nepovedlo posunout tak, jak bych si představoval, bych jmenoval Centrum urgentní medicíny při Krajské nemocnice v Liberci. Jeho budování jde pomaleji, než jsem v počátku předpokládal. Ale jde o velký projekt, a tak jde pomaleji. Bez Centra urgentní medicíny hrozí v kraji ztráta špičkové péče a lidé by museli za odbornou péči dojíždět do Prahy nebo jinam. Nepovedlo se nám taky pohlídat, aby ve společnosti Silnice LK pracoval management pro Liberecký kraj, ale pro sebe.
29.9.2020 16:42:21

Otázka
Jaká je vaše motivace, proč chcete pracovat to Liberecký kraj?
Lena

Odpověď
Dobrý den, v Libereckém kraji jsem se narodil, vyrostl a žiju - žádnou motivaci pro něj pracovat tak ani nepotřebuju. Starám se o něj jako o svůj domov a beru to jako své poslání.
29.9.2020 16:23:24

Otázka
V centru Liberce je plno opuštěných, chátrajících budov, což je Škoda. Mate s nimi něco v plánu?
Klára

Odpověď
Souhlasím, kraj z tohoto důvodu podporuje databázi brownfieldů, kde se snažíme hledat pro podobné objekty nové využití. Dělá mi radost, když se podaří nějaký původně prázdný a chátrající využít, jako třeba prázdné budovy u kraje, kde je dnes Evropský dům a od listopadu bude fungovat podnikatelský inkubátor Lipo.Ink Za mimořádně povedenou považuji také změnu bývalých lázní na objekt Oblastní galerie, kterou provozuje Liberecký kraj. Město Liberec podobným způsobem mění Liebigův palác u zámku v komunitní centrum.Díky za otázku a pěkný den.
29.9.2020 16:19:23

Otázka
Dobrý den, pane hejtmane.
Klára

Odpověď
Dobrý den Kláro :)
29.9.2020 16:13:47

Otázka
Pane hejtmane jsem z malé vesničky v našem kraji proč se na nás ve všem zapomíná a jsme odstrkováni to je takzvaná -periferie ?????
Václav Mazánek

Odpověď
Dobrý den, ani na ty nejmenší obce v našem kraji se snažíme nezapomínat, máme pro ně např. vyčleněný Program obnovy venkova, který jim pomáhá s investicemi. Napište mi prosím na můj mail martin.puta@kraj-lbc.cz, o jakou vesničku se jedná, zjistím situaci a také, co by se v dané věci dalo udělat. Nebo se k vám - hned jak to bude možné - rovnou zajedu podívat :-)
29.9.2020 16:16:44

Otázka
Dobrý den, starostove pro mě byla vždy jasná volba, akorád vubec nerozumím tomu proč máte zapotřebí spojovat s Top 09 kde je hlavní tváří tolik neoblíbeny Kalousek, nemáte strach že timto krokem si špíše ublížíte, já z tohoto duvodu bohužel uvažuji o volbě jiného kandidáta. Děkuji předem za odpověď.
David Drag

Odpověď
Dobrý den, do krajských voleb, které nás nyní čekají, se Starostové pro Liberecký kraj s TOP 09 nespojují. S kým v případě úspěchu sestavíme po volbách koalici, také nevím. Pokud tuto možnost dostaneme, jsme připraveni jednat s každým, kdo bude ochotný spolupracovat a bude mít rozumné názory. Určitě ale nebudeme vyjednávat s komunisty či stranami, které popírají principy demokracie a polistopadového vývoje.
29.9.2020 16:14:28

Otázka
Proč chce kraj stavět parkovací dům pro zaměstnance když ve vedlejším parkovacím domě je jedno patro pronajímáno a poslední uzavřeno. Děkuji za odpověď.
Oldřich Doležal

Odpověď
Dobrý den, kraj potřebuje vyřešit parkování především pro klienty úřadu a návštěvníky kraje. Parkovací dům je součástí projektu kultivace okolí sídla kraje, v rámci kterého vznikne náplavka a nový park. Současný stav je nevyhovující a věřím, že se nám ho povede změnit. Město Liberec navíc připravuje projekt kultivace parku Na Rybníčku, který pomůže změnit tvář dolního centra Liberce.Otázka parkovací kapacity v parkovacím domě patřícímu k OC Forum jsme s jeho majiteli řešili opakovaně, bohužel bez úspěchu. Poslední odmítavý dopis projednalo zastupitelstvo kraje v srpnu.
29.9.2020 16:13:24

Otázka
Dobrý den, jaký je Váš názor na kácení lesů na Ještědu? Lyžařská sezona je každým rokem kratší, přesto se bude budovat lyžařské středisko a obětují se lesy. Než vyrostou nově vysázené stromy, bude to trvat 10-15 let i více.
Špotová

Odpověď
Dobrý den, pokud by se nepostavila na Ještědu nová sjezdovka, areál by se mohl rovnou zavřít. Stav, ke kterému se nakonec došlo, považuji za rozumný kompromis. Vím, že kácení stromů, které se stavbou nové sjezdovky souvisí, vyvolává negativní emoce, ale přijde mi adekvátní, když se za 6 ha vykácených stromů vysadí 20 ha lesa nového. Navíc, když se člověk podívá po ČR a tisíce hektarů stromů zničených kůrovcem, nelze předpokládat, že právě Ještědu se nedotkne. Proto je potřeba při plánované výsadbě s tímto počítat a zajistit, aby byla druhově pestrá a kůrovcem méně ohrožená.
29.9.2020 16:08:25

Otázka
Dobrý den, prvně bych chtěl napsat, že si moc vážím vaší práce, jen tak dál. Jinak jsem se chtěl zeptat, jak to vypadá u našich sousedů v Polsku s dolem Turow, bude se dále rozšiřovat?
David Hraše

Odpověď
Dobrý den, díky za podporu. Snažíme se vyvinout nejen v rámci kraje, ale také České republiky a Evropské unie co největší úsilí, abychom dopady případného rozšíření dolu Turow na naše území co možná nejvíc zmírnili. A stále věřím, že s námi polská strana konečně začne jednat jako s rovnocenným partnerem.
29.9.2020 16:07:33

Otázka
Jaké chystáte změny pro Liberecký kraj?
Sára Hrušková

Odpověď
Dobrý den. Za náš kraj máme odpovědnost už osmý rok, změnili jsme ho v kraj otevřený lidem, kraj odpovědně hospodařící a kraj, který spolupracuje s aktivními lidmi, firmami a spolky. Schopnost měnit věci, které nefungují k lepšímu a poučit se z vlastních chyb je v každé veřejné funkci nutná. Snažím se o ní nepřijít.Změnit k lepšímu chceme zdravotnictví, sociální péči a veřejnou dopravu. Jsem přesvědčený, že máme k dispozici skvělý a zkušený tým, který je zvládne.
29.9.2020 16:06:42

Na slovíčko s Martinem Půtou, hejtmanem Libereckého kraje  |  Online chat  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.