Bubnující králíček nebo sprintující monočlánek – to jsou obrázky, které se leckomu promítnou v hlavě při nákupu baterií. Časopis dTest nakoupil 14 běžně dostupných alkalických mikročlánků AAA a postavil vedle sebe jak populární výrobce, tak méně známé a privátní značky obchodních řetězců. Závěr? Rozdíly jsou hlavně v ceně.
Zásadní váhu v testu baterií časopisu dTest měla jejich výdrž. „Praktické testy ukázaly, že mezi jednotlivými značkami baterií nalezneme jen překvapivě malé rozdíly. U zkoušky, která simulovala použití ve svítilně při pokojové teplotě, činil rozdíl mezi první baterií Duracell Ultra Power a poslední Maxell Alkaline zhruba jen 20 %. Podobně těsně dopadl souboj článků při simulaci použití v bezdrátové myši,” vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.
Markantní změny ve výkonu baterií však nastaly ve chvíli, kdy se testovala jejich výdrž ve svítilně při teplotě 0 °C. „Výdrž některých článků byla na bodu mrazu skoro poloviční,“ konstatuje Hoffmannová. Tato skutečnost samozřejmě nevadí v případě, že chcete baterie použít do dálkového ovládání na televizi. Může to ale připravit nepříjemné překvapení, třeba když použijete baterie do čelovky a vyrazíte v zimě na túru, do světla na kole zaparkovaného v garáži nebo do pohotovostní svítilny v kůlně. „Největší propad v kapacitě baterie nastal u článků Maxell Alkaline, a to o 47 %. Naopak nejmenší rozdíl jsme zaznamenali u vítěze testu. Šlo o články vlastní řady jednoho z obchodních řetězců. Při pokojové teplotě se vybily zhruba za 296 minut, v chladu pak za 236 minut,” ozřejmuje Hana Hoffmannová.
Menší měrou se do hodnocení promítlo i značení baterií. Na krabičce byste totiž kromě lákavých proklamací o fantastické výdrži měli najít zejména zřetelné informace o typu článků, voltáži, datu a zemi výroby či o nejvhodnějším způsobu použití. Některé baterie se hodí spíše pro nárazové používání, jiné mají lepší výdrž při dlouhodobé zátěži. Stejně tak samotný článek by měl obsahovat několik důležitých informací o voltáži, datu spotřeby, umístění kladného a záporného pólu či upozornění, že se nejedná o dobíjecí baterii. „U většiny testovaných baterií jsme narazili na jednu nepříjemnost. Datum spotřeby uvádí většina výrobců nikoliv na obalu, nýbrž na samotných bateriích. Je tak špatně čitelné a často ho bez otevření balíčku přečíst ani nelze,” konstatuje Hana Hoffmannová. Blížící se expirace sice není problém, pokud si baterie kupujete pro okamžitou spotřebu, ale ve chvíli, kdy se například rozhodnete dopředu zásobit domácnost nebo chalupu, můžete po rozbalení zjistit, že příští sezónu už budou mít články to nejlepší za sebou.
Obecně lze z výsledků testu vyvodit, že přestože je každá testovaná baterie jiná a sedí jí lépe jiné použití, rozdíly mezi nimi jsou skutečně zanedbatelné – konkrétně 15-20%. Mnohem důležitějším faktorem než několikaprocentní odchylka ve výdrži je cena. Ta se mezi testovanými kusy liší až šestinásobně. „Zatímco například mikročlánky Tesco stojí 6,50 Kč za kus, za baterie Duracell a Energizer, které se umístily před a za nimi, zaplatíte více než trojnásobek. Nejdražší Varta Long Life, s cenou 29,50 Kč za kus, mají výdrž jen podprůměrnou,“ upozorňuje Hana Hoffmannová.
Možným vysvětlením podobných parametrů všech baterií je podle odborníků z dTestu i laboratoře dokonale zvládnutá technologie výroby alkalických článků. Dříve se mohli pyšnit lepšími přístroji či postupy jen někteří výrobci. Dnes dokáže na kvalitativně obdobné úrovni produkovat baterie velká řada výrobních závodů. Toto vysvětlení ale není pro zákazníka zásadní. Na rozdíl od faktu, že vysoká cena nepřináší automaticky velký výkon. A že produkt vlastní značky obchodního řetězce může v mnoha případech posloužit lépe než baterie od zavedeného výrobce.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.