Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekČtvrtek, 25. července 2019, 06:39
S přicházejícím létem a začátkem prázdnin vyvstává mnoho otázek, kam vyrazit na delší pobyt nebo třeba jen výlet. Podívejte se na náš výběr, ve kterém nechybí hrad, zámky a další místa, která vám zajistí celodenní zábavu.
Hrad Grabštejn
V libereckém kraji na obcí Chotyně a nedaleko Hrádku nad Nisou se tyčí hrad Grabštejn známý také jako Ulsytz, Vlsycz nebo Grafenstein. První zprávy o něm pocházejí již ze 13. století, v němž byli jeho majiteli purkrabí z Donína.
Hrad byl během husitských válek několikrát dobýván a v 16. století však museli purkrabí hrad prodat. Ten spadl do rukou císařskému radovi a místokancléři dr. Jiřímu Mehlovi ze Střelic. V tomto období prošel hrad velkými úpravami, a z gotické stavby se tak stala stavba renesanční. Dodnes můžete obdivovat krásnou malířskou výzdobu dostavované kaple zasvěcené svaté Barboře.
Během 17. století prošel hrad rukama dalších majitelů, jimiž byli třeba i Černovousové nebo Albrecht z Valdštejna. V roce 1990 prošel hrad pod vedením Státního památkového ústavu obrovskou rekonstrukcí, která probíhala až do roku 2010. Hrad má plně vybavené interiéry a pravidelně se v něm pořádají další kulturní akce.
Zámek Sychrov
Přibližně 16 km jižně od Liberce se nachází státní zámek Sychrov. Historie tohoto zámku sahá až do 15. století, v němž se jednalo spíše o tvrz. Zámkem se Sychrov stal až v 17. století. Největší slávy se mu dostalo od roku 1820, v němž se majitelem zámku stal Karel Alain Gabriel Rohan. Ze zámku se stala monumentální empírová stavba, později předělaná do dnešní novogotické podoby.
Na zámku si můžete užít překrásný zámecký park v anglickém stylu nebo oranžérii, jež byla také květinovou galerií. Ta byla zrekonstruována v roce 2011.
Bozkovské dolomitové jeskyně
Na severním okraji obce Bozkov v Krkonošském krasu leží samostatné systémy jeskynních chodeb a síní propojených štolou. Jeskyně vznikly korozivní činností podzemních vod ve vápenitých dolomitech.
Jejich nejnižší část je trvale zaplavena vodou, jež vytváří půvabná jeskynní jezera, jež jsou největší v Čechách. Bozkovské jeskyně jsou díky své délce (1 060 m) a rozpětím (43 m) nejdelšími dolomitovými jeskyněmi u nás.
Rychlé tipy na cestování
Zaujala vás některá z vybraných destinací? Ať už jedete autem nebo vlakem, je dobré si cestu zpříjemnit. Nezapomeňte si na výlety vzít dostatečné množství tekutin, zvlášť jedete-li i s dětmi, a pokud zavítáte právě do dolomitových jeskyní, neopomeňte ani na teplejší mikinu, protože teplota vzduchu tam dole se pohybuje v rozmezí 7,5 – 9 °C.
Do auta nebo do vlaku si s sebou můžete vzít třeba herní konzoli nebo třeba čtečku knih v elektronické podobě, ve které si můžete přečíst něco více o těchto místech.