Na osobnost Jana Husa, od jehož upálení letos uplyne 600 let, je zaměřená výstava Quodlibet. V Pojizerské galerii semilského muzea začne v pátek. Částečně bude pojatá jako středověká disputace a bude na ní i 650 kilogramů vážící vápencová stéla. Novinářům to dnes řekla ředitelka muzea Tereza Nemeth.
Diskutujícími je devět výtvarných umělců pražské Umělecké besedy, každý z nich si zvolil vlastní téma i výtvarný postup. Jedinou podmínkou bylo, aby v jeho díle nehrálo hlavní roli Husovo upálení. "Základní myšlenka výstavy je v tom, že bychom rádi zbořili mýtus, že mistr Jan Hus rovná se upálení v Kostnici. Chtěli bychom poukázat, že stěžejních odkazů a pohledů, jak se dívat na Husa, jeho působení, je mnohem více než jen oheň v Kostnici," uvedla kurátorka výstavy Lenka Patková.
Výstava je zároveň propojená se současností přes prezidenta T. G. Masaryka. "Protože spojnice mistr Jan Hus a jeho teze ohledně pravdy velmi rezonovala s budováním koncepce samostatného státu," vysvětlila Patková. Na první republiku odkazuje například právě vápencová stéla od Jiřího Kačera. V té době podle Patkové vznikalo velké množství Husových pomníků a památníků.
Nepřehlédnutelný bude v galerii i obraz Dodatek k husitství od Stanislava Judla, který je jediným nežijícím výtvarníkem zastoupeným na výstavě. Obraz zapůjčila do Semil galerie hlavního města Prahy. "Obraz dobře vystihuje ambivalentnost vnímání Husa. Jeho smrt vyvolala další sled historických událostí, i proto další století bývalo nazýváno husitské. Pro některé to byla doba temna, pro jiné cesta ke světlu," dodala kurátorka.
Výstava v semilském muzeu potrvá do 19. července, v rámci doprovodného programu jsou disputace nebo-li vědecké rozpravy připravené i pro školy.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.