Prakticky každý den vykradou zloději v Libereckém kraji chatu nebo chalupu, celkem jich v minulém roce bylo 329. Vyplývá to z policejních statistik. Právě teď přichází nejrizikovější období, protože rekreační objekty budou přes zimu dlouhé měsíce v mnoha případech úplně opuštěné a bez dohledu.
Odborník na zabezpečení Jan Hrnčíř ze společnosti ASSA ABLOY, která vyrábí zámky a cylindrické vložky pod známou českou značkou FAB, radí: „Určitě se vyplatí chatu právě na zimu řádně zabezpečit, a to nejen dveře či okna, ale také garáž a kůlnu.“
Pořádný zámek na hlavních dveřích je samozřejmostí, ale co zadní nebo boční vchod? Právě tudy se zloději dostávají dovnitř nejčastěji, protože zámky a kování na nich bývají méně kvalitní anebo zastaralé. „Pokud je to i váš případ, raději investujte do zabezpečení těchto dveří, jinak byste totiž mohli narazit i při případném jednání s pojišťovnou. Kvalitní cylindrickou vložku ve 4. bezpečnostní třídě pořídíte už za necelou tisícovku, investice se rozhodně vyplatí,“ vysvětluje Jan Hrnčíř, bezpečnostní expert společnosti ASSA ABLOY.
Nemusíte rovnou pořizovat mříže, abyste zloděje odradili od oken, i když by to samozřejmě bylo nejbezpečnější. Vsaďte raději na zamykatelné okenice nebo bezpečnostní fólie. Výhodou fólií je snadná instalace na všechny typy zasklení. A nezapomeňte ani na světlíky či sklepní okénka.
Zahradní technika, kola a grily zůstávají na chalupách zpravidla celou zimu a jsou snadno zpeněžitelnou kořistí. „Nenechávejte je proto jen tak stát na podlaze, ale zamkněte je k sobě nebo k něčemu pevnému řetězovým nebo alespoň lankovým zámkem. Oddělit kusy spoutané k sobě není zrovna jednoduché - moderní řetězové zámky jsou vysoce odolné proti řezání i úderu kladivem,“ doporučuje Jan Hrnčíř.
Šroubováky, kleště, pilky – běžné nářadí, které na chalupě máte, uzamkněte do samostatných zásuvek či beden. Nechcete přeci, aby zloděj přeřízl visací zámek vaší vlastní pilkou.
Od dob závor a petlic technika přece jen pokročila. K zabezpečení svého majetku tak můžete využít i elektronická poplašná zařízení, která v případě narušení prostoru spustí alarm, pošlou vám SMS zprávu nebo rovnou upozorní bezpečnostní službu, pokud jsou napojené na pult centrální ochrany.
Pokud si nejste v otázce zabezpečení jisti, obraťte se na zkušeného zámečníka. „Doporučuji celý objekt a přístupové dveře vyfotit, zajít k certifikovanému zámečníkovi a ten vám podle fotky řekne, jaké kování a zámek pořídit, abyste riziko vykradení snížili na minimum,“ radí Jan Hrnčíř z ASSA ABLOY.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.