Cítíte se doma v bezpečí? Co když to tak úplně není? Jen v Libereckém kraji bylo letos vykradeno 159 bytů a rodinných domů. Možná jste nedávno koupili nový zámek a jste v klidu, jenže zabezpečení není jen o jednom zámku, je to celý komplex kroků, které je potřeba si projít. Položte si s námi sedm základních otázek, my na ně máme ty správné odpovědi.
Podle čeho mám vybírat vhodný zámek do vchodových dveří?
Kvalitní zámek s cylindrickou vložkou je základ, to vám řekne každý. Ale jak ho vybrat? Zajímejte se o jeho bezpečnostní třídu a vyberte takový, který je minimálně ve třetí. Bezpečnostní třída určuje kvalitu vložky a díky tomu se dozvíte, zda je zámek odolný proti zlodějských technikám, jako je vyvrtání nebo vyháčkování. Nebojte se ani přídavných zámků, každá překážka pro zloděje navíc vám může ochránit majetek.
Co klíče? Je důležité, z jakého materiálu jsou vyrobené?
Určitě ano. Jde o malý kousek kovu, ale díky němu se celé zabezpečení může zhroutit. Klíče se totiž dají kopírovat a to je to nejjednodušší pro zloděje. „Většina vložek od třetí třídy výše disponuje bezpečnostní kartou. Bez té vám žádný zámečník klíč nepřidělá a zloděj tak má smůlu,“ říká Jan Hrnčíř, bezpečnostní expert společnosti ASSA ABLOY, která na českém trhu vyrábí značku FAB. Podle něj je také potřeba zaměřit se na kvalitu kopie. „Může se stát, že dostanete nekvalitní klíč, raději vždy zajděte za certifikovaným zámečníkem,“ radí.
Jak je to s dveřmi? Musím zohlednit i jejich kvalitu?
Na zabezpečení vašeho domova je vždy ideální dívat se jako na celek. A k tomuto celku patří samozřejmě i dveře. Dnes už se prodávají i speciální bezpečnostní dveře s mnoha prvky, přes které se zloděj prakticky nemá šanci dostat. „Osazují se do speciálních zárubní a jejich součástí je i kvalitní vložka a bezpečnostní kování. Jde tedy o komplexní řešení,“ vysvětluje Hrnčíř.
A co další místa, kudy se může zloděj dostat dovnitř? Jak s nimi naložit?
Projděte si celý byt či dům i jeho okolí. Kritické jsou balkony v nižších patrech a přízemí, ale i okna. Necháváte otevřenou ventilačku? Pro zloděje jde o pozvánku dovnitř. Zaměřte se také na vchody na zahradu nebo dveře z garáže do domu. To vše je potřeba zabezpečit tak, aby se přes to zloděj nedostal.
Co když mě vykradou? Na co mám od pojišťovny nárok?
Když už k této situaci dojde, je vlastně pozdě. Je potřeba to řešit předem. Máte pojištěnou domácnost? Pozorně si znovu prostudujte náležitosti smlouvy a podle toho postupujte. „Lidé často nepřizpůsobí své zabezpečení tomu, co mají v pojistce a pak hořce litují. Jakmile nedodržíte třeba i drobnost, máte smůlu, pojistná událost nelze uznat,“ popisuje Jan Hrnčíř.
Ztratil jsem klíče. Jak mám postupovat?
Jsou klíče opravdu pryč? Tak to vážně není dobrá zpráva. Abyste měli jistotu, rozhodně je lepší vyměnit cylindrickou vložku za novou. Nikdy totiž nevíte, kdo vaše klíče má. Existuje ale i elegantnější řešení. Takzvané zámky 2v1 se dodávají se dvěma různými sadami klíčů. Ztratili jste klíč z jedné sady? Nevadí, stačí použít klíč ze sady druhé, vložka se sama překóduje na nový klíč.
Je potřeba se na noc zamykat?
Pokud si říkáte, že na noc stačí zasunout do zámku klíč a jste v klidu, není to tak. Zloděje to nijak nezdrží a nezamčené dveře překoná za pár minut. Jedinou možností je zamykat, a to na dva západy. Jen tak je pravděpodobné, že v noci nedorazí neohlášená návštěva.
Více o zabezpečení najdete na webu www.nenechtesevykrast.cz nebo www.fab.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.