Počasí dnes3 °C, zítra1 °C
Neděle 17. listopadu 2024  |  Svátek má Mahulena
Bez reklam

Jak zvládnout letní vedra s domácími mazlíčky

Léto je konečně v plném proudu a teploměry mnohdy ukazují až neuvěřitelné hodnoty. My ze sebe svlékáme, co to jde, ale co naši domácí mazlíčci? Velká letní tepla můžou být pro zvířata nebezpečná. Co všechno domácím mazlíčkům v létě hrozí a jak jim pomoci?

Především psi a kočky patří mezi teplokrevné živočichy, kteří si udržují svoji tělesnou teplotu mezi 38 až 39°C. Jejich kůže navíc obsahuje opravdu malé množství potních žláz, takže se ochlazují vyplazeným jazykem a zrychleným dýcháním. Touto formou termoregulace se jim však odpařuje voda z povrchu dýchacích cest a hrozí dehydratace. Neměli bychom tedy zapomínat na stálý přísun nezávadných čistých tekutin. Pravidelné venčení přesuňte na ranní a večerní hodiny, kdy není venku takové teplo.

Procházka centrem Liberce v tomto období také není zrovna ideální. Rozpálený beton může vašemu psovi způsobit dokonce popálení. Proto nezapomeňte tlapky po příchodu domů zkontrolovat a v případě popálení ihned navštivte svého veterináře. Pro procházky tedy raději vyhledejte travnaté plochy, nejlépe ve stínu.

Váš pejsek jistě ocení i zchlazení někde u vody. Přes odpoledne pak vyjděte ven jen na nutné „očurání“ patníku, jinak nechte svého mazlíčka odpočívat doma.

Pokud to není opravdu nezbytné, vyhněte se dlouhým cestám v autě. Dlouhé cestování je pro naše domácí mazlíčky opravdu velmi fyzicky i psychicky náročné, zvláště v takovémto počasí. Když už se opravdu musíte se psem či kočkou vydat na delší cestu, dělejte pravidelné přestávky na procházky a při jízdě mějte stále otevřené okno.

V žádném případě však nikdy nenechejte zvíře v odstaveném autě na parkovišti. Teplota auta na slunci rychle stoupá a pro zvíře takové podmínky mohou být až smrtelné.

Jaké jsou příznaky přehřátí a co dělat?

Je opravdu důležité znát projevy a chování svého zvířete při přehřátí organismu a vědět, jak v extrémních letních vedrech správně o zvíře pečovat. Mezi nejčastější projevy patří nechutenství, průjem a zvracení. Pes nereaguje na povely, odmítá hry i pamlsky. Jeho chování může být nervózní až panické. Při projevech přehřátí zaženeme zvíře ochlazovat – můžeme mu namočit uši, tlapky a ocásek nebo ho zabalit do mokrých ručníků. Snažte se, aby se zvíře napilo studené vody. Pokud si dále rady, bude nejlepší vyhledat veterináře.

A jak zvládáte letní vedra se svým čtyřnohým přítelem vy?

Napsala Liberecká Drbna

Štítky pes, teplo, přehřátí, Liberec, Drbna.cz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jak zvládnout letní vedra s domácími mazlíčky  |  Radilka  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.