Na nádvoří zámku Sychrov je ode dneška umístěna asi desetkrát zvětšená replika betlému, který pro majitele z rodu Rohanů vytvořil na počátku 20. století sochař Josef Záchuňský z Husy. Zatím je hotová jen jeho ústřední část, v dalších letech se betlém bude postupně rozrůstat. Řekl to kastelán Miloš Kadlec.
"Je to klasický chlév s Josefem, Marií a Jezulátkem a pochopitelně tam jsou oslík, volek a nechybí kometa. Příští rok musíme určitě dodělat anděla a chtěli bychom i pasáka s ovcemi, pak budou pokračovat další figury," uvedl Kadlec. Cílem je zaplnit betlémem jeden roh zámeckého nádvoří, i když originální rohanský betlém nedává příliš možností dalšího rozvoje. "Je to menší betlém, který byl instalovaný v takzvaném přijímacím salónu, takže kromě stávajících figur má ještě pět dalších plus tři ovce. Nicméně inspirace existují, takže určitě v rozšiřování budeme pokračovat," dodal Kadlec.
Na nádvoří zatím stojí betlém široký šest metrů a vysoký skoro tři metry. Je vyroben ze smrkového dřeva, figury jsou z voděodolné překližky a malba je provedena akrylátovými barvami.
Betlém vytvořili studenti liberecké nábytkářské školy na základě fotografií originálu. Návrh, design a malby prováděli pod vedením akademického malíře Petra Krause, truhlářské a tesařské práce pod vedením učitele Davida Belšána. "Pracovali jsme na něm od začátku října. Během dvou měsíců se zapojilo asi 40 studentů prvního a druhého ročníku," uvedl Belšán. Práce na
betlému studenty prý bavila. "Byl docela problém se nyní vrátit se ke klasické výuce," poznamenal Belšán. S něčím takovým se totiž podle něj studenti obvykle nesetkávají. "Podílejí se sice na zakázkách, dělají hlavně interiéry, díla typu betlému jsou ale pro nás zatím rarita," konstatoval učitel.
Návštěvníci zámku mohou vidět i originál betlému, je na trase adventní prohlídky.
Zámek Sychrov nedaleko Turnova je přístupný celoročně a je nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje. Řadí se k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v republice. V roce 1995 byl zařazen mezi národní kulturní památky. Jeho sbírka 240 portrétů je považována za největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.