Opět nám začíná vlna letních veder. V tomto horkém období bychom neměli zapomínat především na jednu důležitou věc, a tou je pitný režim. Voda je nezbytným pomocníkem pro náš organismus. Proto bychom neměli podceňovat správný pitný režim.
U dospělého člověka tvoří voda 65 % tělesné hmotnosti, u dětí je to až 80 %. Pro udržení našeho zdraví, je důležité udržovat rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Doplňovat tekutiny bychom měli dříve, ještě než pocítíme žízeň.
Věděli jste, že není jedno, jakou vodu pijete? Voda má být pro tělo také zdrojem minerálů. Pokud ale pijete pouze vodu z kohoutku, může dojít k nedostatku důležitých minerálů, jako je vápník a hořčík. Následkem toho na vás může přijít únava, bolest hlavy, slabost či svalové křeče.
Do svého pitného režimu zařaďte jak čistou vodu z kohoutku, tak minerální vody, čaje či ovocné a zeleninové šťávy. Denně bychom měli vypít až 2 litry tekutin. Pokud však sportujeme či vykonáváme těžší fyzickou práci, měli bychom příjem tekutin o něco zvýšit. Je-li váš jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu a mléčné výrobky můžete příjem tekutin formou nápojů snížit.
Často se může stát, že si zabereme do nějaké činnosti a zapomeneme pít. Abychom si snáze uhlídali, kolik tekutin už jsme za den vypili, je dobré pít z láhve o určitém objemu, kterou budete mít neustále na očích.
Letní měsíce svádí ke konzumaci ledově vychlazených nápojů, které však organismu můžou způsobit šok. Na chvíli vás sice osvěží, ale po chvíli se zas dostaví nával horka. Navíc ještě mohou způsobit například angínu či jiné onemocnění dýchacích cest. Proto se i v letních vedrech doporučuje pít tekutiny pokojové teploty.
Nezapomeňte, že káva, vysoce slazené limonády a alkoholické nápoje se do pitného režimu nepočítají.
Napsala Drbna
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.