Sleva, akce, výprodej, likvidace zásob. Kouzelné formulky, na které slyší snad každý. Obchodníci to moc dobře ví a podobnými výrazy po vánocích nešetří. Ne každá sleva se však vyplatí a někteří obchodníci pro zisk dokonce porušují zákon. Nevěřte proto reklamním tahákům prodejců, ale dejte na svůj „selský“ rozum.
Sdružení dTest shrnulo nejčastější pokusy o klamání zákazníků. S většinou z nich jste se určitě setkali i vy.
Snad v každém obchodě najdete poutače s nápisy „sleva až 60 %“ a podobně. To vesměs znamená, že se šedesátiprocentní slevou koupíte maximálně ponožky nebo jiné „ležáky,“ jak se u obchodníků neprodejným věcem říká. U dalších věcí budete rádi i za poloviční slevu.
Jindy prodejce uvádí akční cenu, přitom zboží stojí stejně, jako před "akcí". „Často se objevují falešné slevy, kdy prodejce cenu výrobku vlastně vůbec nesníží a slovo „sleva“ použije jen jako magické zaklínadlo k nalákání nepozorného spotřebitele k nákupu,“ popisuje oblíbený trik Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny časopisu dTest a dodává: „Některé obchody naopak ceny na čas zvýší, aby je pak mohly snížit na původní hladinu a vydávat tento rozdíl za slevu.“
Obchodníci se často pohybují až za hranou zákona. Argumentace, že na zlevněné zboží nemusí dávat záruku, je totiž jeden velký nesmysl. „Nic takového není možné, i na zboží zakoupené ve slevě platí zákonná záruka 24 měsíců. Výjimku tvoří sleva, která byla poskytnuta pro vadu výrobku – pro takovou vadu pak zboží reklamovat nelze, na všechny ostatní vady daného zboží záruka platí,“ vysvětluje Lukáš Zelený.
A co doporučit na závěr? Nedělejte ukvapené nákupy, nenechte si vymluvit svá práva a každý nákup dobře rozmýšlejte. Žádná sleva není poslední.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.