Domov je téma, které zajímá snad každého člověka bez ohledu na věk či vzdělání. Každý z nás je jeho součástí a každý z nás touží po tom, aby se v něm cítil co nejlépe. Proto se tématice bydlení věnuje Liberecká Drbna ve svém novém seriálu, zařazeném do rubriky Drbna radilka.
Abychom lépe porozuměli symbolice barev, jistě není od věci, když se několika větami zmíním o historii, neboť všichni vnímáme barvy kolem sebe, ale už mnohem méně víme o tom, jak barevná symbolika vznikla, kde má své počátky.
Z tisíciletých zkušeností krůček po krůčku přibývaly poznatky, které vedly k odhalování podstaty o účincích barev. Rytiny a malby, které pračlověk zanechal na stěnách jeskyní v jihozápadní Evropě, na severu Afriky nebo v Asii, podávají první svědectví o duševním životě pračlověka a dovolují nám nahlédnout do jeho myšlení a představ.
Víme, že první barvou byla krev, pak bílá hlinka, okry a červené a černé hlinky, jimiž jsou malována zvířata v jeskyni Lascaux a kterými pravěký člověk pomalovával své tělo. Barva a barevné ozdoby byly prostředkem v rukou šamanů a kouzelníků, lidé jim připisovali tajuplnou moc a sílu. Barvy je měly chránit, léčit, ale také zdobit.
Čtěte také: Nebojte se barev, radí výtvarnice a designérka
Stejný vztah k barvě přetrvával i v dalších civilizacích, jako byl například Egypt nebo Mezopotámie. Orientální umělci už znali více barev, než pračlověk. Barvy se také staly symboly božské moci a síly. Nositelem jasu a světla bylo vždy Slunce, proto bylo nečastějším symbolem Boha. Barva Slunce je zářivá jako zlato, proto zlatá a přeneseně i žlutá zastupovala Boha, boží moudrost a osvícenost.
Žlutou barvu milujeme i v dnešní době a velmi často nám právě chybí v obdobích pochmurného podzimu a zimy. Právě proto v tomto období tak mnoho lidí trpí depresemi. Naopak jižním národům můžeme tak trochu závidět jejich neutuchající radost ze života a usměvavou náladu.
Žlutá barva působí v našem bytě jako žárovka, jako slunce, které bychom tak rádi viděli na obloze každý den. Všude tam, kde máte v bytě tmavé kouty, proto doporučuji použít různé odstíny žluté, neboť žlutá barva nejen prosvětluje, ale také rozšiřuje prostor. Je symbolem univerzální životní energie, působí na náš nervový systém, spojuje informace a podněty, které k nám přicházejí zvenčí. Povzbuzuje intelekt, jasné myšlení a ovlivňuje naši náladu.
Žlutá má tedy velký smysl při nervových obtížích, ovlivňuje trávicí systém a všechny orgány, které se ho účastní. Proto si všímejte také barev na svém talíři. Žluté potraviny, které mají navíc dezinfekční účinky, by tam neměly chybět. Žlutou bychom měli nasadit při nedostatečné funkci štítné žlázy, při nervových onemocněních, oslabení sebedůvěry, při poruchách látkové výměny jater, jež bývají odpovědny za akné a celulitidu, ale také při žaludečních a střevních potížích nebo alergiích...
Co z toho vyplývá pro náš byt, je informace, že žlutá se hodí všude tam, kde chceme pozvednout dobrou náladu, rozšířit prostor, posílit učení, myšlení a vytvořit láskyplné prostředí plné duševní pohody.
Napsala Greta Sartori
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.