Počasí dnes1 °C, zítra6 °C
Pondělí 18. listopadu 2024  |  Svátek má Romana
Bez reklam

Po stopách Hitlerovy dálnice: Našli jsme její zbytky

Je to na den přesně 75 let, co na místě dnešní zastávky tramvaje Spáleniště začala stavba takzvané Hitlerovy dálnice. Zbytky megalomanského projektu jsou pod Ještědem stále patrné, i když čas už pořádně zapracoval a stavba jako taková vlastně nikdy ani pořádně nezačala.

V Liberci je tak už jen několik památek na tenhle projekt, známý také jako Sudetská dálnice. Měla se napojit na německou dálniční síť a vedla by z Mnichova přes Cheb a pak na Liberec a Zhořelec. Vývoj války a především Hitlerova porážka u Stalingradu přinesla to, že po této dálnici nejezdíme. Po jejích libereckých stopách se ale i po takové době můžeme vydat.

Začneme na tramvajové zastávce Spáleniště, kde 18. dubna 1939 stavba začala. Slavnostní výkop provedl zástupce župního vedoucího Fritz Kollnër a výstavba pak rychlým tempem pokračovala. Začátek války ale znamenal postupný konec.

Od Spáleniště ke Karlovu

Když se od Spáleniště vydáte přes hřiště, zhruba poznáte směr, kterým měla dálnice vést. Musíte kličkovat ulicemi, ale držte se zahrádek. Ty totiž stojí na již připraveném dálničním tělese. Pokud budete pozorní, skutečně tu zemní práce spojené s výstavbou jsou vidět. Pokračujte dál ke dvěma červeným, částečně roubeným domům. Mezi nimi měla dálnice vést a také tu měl být most přes cestu. Zbytky mostního náspu tu jsou dodnes. Mezi domy se vydejte cestou lesem. Po pravé straně kopírujete směr dálnice, a pokud se budete dobře dívat,  opět uvidíte náspy, které končí až u psího cvičiště.

Propustek u Karlova

K největší památce na Sudetskou dálnici se musíte vydat až do Karlova. Pokud půjdete po polní cestě směřující do dnešní průmyslové zóny, narazíte na lesík a asi padesát metrů dlouhý betonový propustek. O pár metrů výš je tu také viditelný násep dalšího mostu.

Odtud měla dálnice pokračovat na Machnín a Chrastavu. Dnešní silnice 35 pak je pak částečně vystavěna podle stejných plánů.

Dálnice měla vést na Bílý Kostel a pak dál na Görlitz. Ve druhém směru od Spáleniště se plánovala výstavba tunelu v oblasti Panského Lomu v Hanychově, dál měla silnice vést směrem na Mimoň.

Přibližný směr Sudetské dálnice, čísla pomohou s orientací ve fotogalerii niže

Po stopách Hitlerovy dálnice

Pátek, 18. dubna 2014, 14:58

Zahájení stavby 18. dubna 1939 v místě dnešní zastávky Spáleniště
Jeden z dochovaných plánů

Autoři

Štítky hitlerova, dálnice, Adolf Hitler, Liberec, Ještěd, stavba, Zhořelec, Volgograd, Cheb, Mnichov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Po stopách Hitlerovy dálnice: Našli jsme její zbytky  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.