Počasí dnes0 °C, zítra5 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

Wolkerovo sanatorium. Tajemné místo s nejasnou budoucností

Pokud se na sobotní vycházku vydáte na Libereckou výšinu, možná by vás mohlo v těch místech zaujmout ještě něco. Wolkerovo sanatorium nebo také Lesní vila. Stojí ve stínu dnes už opravené a znovu žijící Výšiny. Nádherný dům na nádherném místě chátrá.

Bývalé sanatorium stojí vlastně jen pár desítek metrů pod Výšinou směrem do Harcova. A jeho budoucnost je nejistá. „Podle našich informací dům patří investorovi, jehož záměry jsou dost nejasné, s tím těžko něco naděláme,“ říká liberecký architekt Filip Landa,  spoluautor webu Liberec:Reichenberg, který se zabývá památkami Liberce.

Sanatorium vlastní Iberus

Tím investorem je společnost Iberus, která od města koupila několik libereckých památek. Nyní například přestavuje kostel Sv. Máří Magdalény na Centrum geotermální energie. Co s Lesní vilou bude, tak není vůbec jasné, je v soukromých rukách, a tak může chátrat dál, nebo zde vznikne nějaké další centrum, opravené z evropských peněz.

„Pokud se budeme bavit v rovině teoretických až utopických nápadů, byl by vzhledem k poloze stavby ideální návrat sanatoria,“ přemýšlí Landa. „Vzhledem k dispozici domu si také umím představit, že by objekt získala nějaká instituce, ať už veřejná či soukromá, dalo by se zde například zřídit školicí středisko nebo detašované pracoviště nějaké vysoké školy,“ dodává.

Zvláštní atmosféra a zajímavá historie

To místo má zvláštní, tajemnou atmosféru. K té přispívá i jeho historie. Sanatorium totiž vzniklo v roce 1906 jako letní sídlo rodiny Liebiegů, které ale ještě za svého života Heinrich Liebig odkázal svým opatrovnicím. Po jejich smrti připadla vila městu, a to ji v roce 1920 darovalo nemocenské pokladně, která v ní zřídila zotavovnu, která tam byla až do roku 1935. Za druhé světové války tu pak bylo župní školící středisko NSDAP. Po válce se vila změnila na Wolkerovo plicní santorium a od roku 1964 sloužila jako dětská psychiatrická léčebna. Od devadesátých let je vila prázdná a chátrá, jen v roce 2005 na chvíli ožila, kdy v ní Milan Cieslar natáčel drama Krev zmizelého.

Více informací o objektu najdete na LIBEREC:REICHENBERG

Wolkerovo sanatorium

Středa, 14. srpna 2013, 12:00

Čelní pohled na budovu
Bizarní papundeklový krb, pozůstatek natáčení televizního seriálu Krev zmizelého.

Autoři

Štítky wolkerovo, sanatorium, iberus, dům, Liberec, Vila Heinricha Liebiega, vila, Marie Magdalena, druhá světová válka, Národně socialistická německá dělnická strana, Milan Cieslar

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Wolkerovo sanatorium. Tajemné místo s nejasnou budoucností  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.