neděle 24. ledna 2021 Milena

Očkování veřejnosti v Libereckém kraji v lednu nebude. Tato rovnice nevychází, uvedl hejtman

V Libereckém kraji nebude možné podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraje) v lednu začít očkovat proti covidu-19 zájemce z řad veřejnosti. Vychází z počtu přislíbených dávek vakcíny. Liberecký hejtman na to upozornil v otevřeném dopise, který je adresovaný starostům obcí v kraji. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že na očkování se budou moci od 15. ledna registrovat lidé nad 80 let věku a od 1. února všichni obyvatelé Česka.

„V lednu budeme mít v kraji podle informací ministerstva zdravotnictví k dispozici necelých deset tisíc vakcín, které by měly být určeny především lékařům a zdravotníkům, zaměstnancům a klientům ústavů sociální péče a dalším potřebným působícím v Integrovaném záchranném systému. Pro veřejnost v této zásilce žádná rezerva není, tato rovnice zatím prostě nevychází. Úplně nejhorší jsou tak v krizové situaci nenaplněná očekávání lidí," uvedl liberecký hejtman v dopise.

Podle něj jen v Libereckém kraji žije 89 tisíc lidí ve věku nad 65 let a z toho 17 tisíc lidí je ve věku nad 80 let. Babiš v neděli uvedl, že přednost při očkování dostanou zájemci, kteří se léčí s cukrovkou, obezitou, závažným onemocněním plic nebo závažným onemocněním ledvin. Babiš také zopakoval, že Česko má objednáno 15,9 milionu dávek pro téměř devět milionů lidí. V lednu by do Česka měla doputovat 326 tisíc dávek v Evropské unii schválené vakcíny od firem Pfizer a BioNTech.

Vytvoření jednotného objednávkového systému považuje sice i Půta za jeden z nutných předpokladů pro úspěšné očkování většiny veřejnosti, vadí mu ale způsob, jakým ho premiér prezentoval. „Bylo by lepší to nejdřív probrat s těmi, co to musí zařídit a až potom mediálně prezentovat," uvedl liberecký hejtman. Podle Půty by měl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) diskutovat s hejtmany o očkovací strategii teprve v úterý. Strategii podle Půty zatím hejtmani neviděli.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky koronavirus, Liberecký kraj, očkování, vakcína

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Miloš Janko

Alespoň,že to dostanou zdravotníci a jiní potřební.Jinak žádná novinka.Babiš a jeho vláda dokazují na každém kroku,jak pandemii "zvládají".Distribuce vakcíny,roušek,(někdy)nesmyslné zákazy -odvolávám,co jsem odvolal a slibuji,co jsem slíbil a pod.

pondělí, 4. ledna 2021, 17:02

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.