neděle 24. ledna 2021 Milena

Registrační systém pro očkování se spustí v půlce ledna, přednost dostanou senioři nad 80 let

, aktualizováno 5. ledna 2021, 16:27

Ministerstvo zdravotnictví dnes na tiskové konferenci zveřejnilo strategii pro očkování proti onemocnění covid-19. Podle ministra Jana Blatného (za ANO) se registrační systém spustí 15. ledna, kdy se budou moci začít hlásit senioři nad 80 let. V únoru se poté dostane na další skupiny obyvatel. Zdraví lidé přijdou podle Blatného na řadu během léta.

„Jsme jedna ze zemí, která má přichystanou očkovací strategii. Myslím, že nejsme v ničem pozadu. Strategie byla v aktualizované verzi připravena před Vánoci. Úkolem tohoto metodického pokynu je stanovit proces očkování v České republice. Samotné provedení má čtyři fáze. První fáze nyní probíhá,“ řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví.

Od pondělí se očkuje ve všech krajích, většinou zdravotníci nebo senioři v nemocnicích či domovech důchodců. Následně budou mezi prioritními skupinami také praktičtí a dětští lékaři, vojáci, kteří se podílejí na boji s covidem-19, a pracovníci integrovaného záchranného systému.

Lidé starší 80 let se budou moci podle jeho slov registrovat od poloviny ledna, ostatní od února. Postupně jim pak podle zdravotního stavu a věku budou přidělované termíny. Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny se bude veřejnost u praktiků očkovat nejspíš v březnu. Od tohoto měsíce by Česko mělo dostávat dva miliony dávek měsíčně a denně očkovat kolem 80 tisíc dávek. Podle všeho to nepůjde jen v nemocnicích a ordinacích praktiků, potřeba budou velká centra. S těmi počítá pro každý okres i alternativní strategie, kterou v pondělí pro Jihočeský kraj představil jeho hejtman Martin Kuba (ODS).

Na mladé lidi bez jakýchkoliv zdravotních problémů by se s vakcínou proti covidu-19 mohlo dostat na přelomu jara a léta, spíše v létě. Kýžená část populace, kolem pěti milionů lidí, by mohla být proočkována do konce léta.

Podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly dostalo už v Česku vakcínu asi 15 tisíc lidí. Číslo nemusí být úplně přesné, protože zatím nefunguje centrální informační systém. „Očkování nyní ovlivní další dodávky vakcín. To může limitovat samotný proces,“ dodal Blatný.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky vláda, koronavirus, opatření, Lipno, pobyt

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.