úterý 20. dubna 2021 Marcela

V kraji jsou nová očkovací centra. Po Velikonocích se přidá další v Novém Boru

V Libereckém kraji se v tomto týdnu otevřela další očkovací centra. V úterý začali očkoval na EUC Klinice Liberec, ve středu ve sportovní hale v Tanvaldu na Jablonecku a ve čtvrtek otevřeli očkovací centrum i v sokolovně v Hrádku nad Nisou na Liberecku.

Po Velikonocích se otevře další centrum v divadle v Novém Boru na Českolipsku. Bude to zřejmě ve středu nebo ve čtvrtek, řekl Rudolf Focke, ředitel Léčebny respiračních nemocí Cvikov, která bude očkování v Novém Boru zajišťovat.

„Do očkování se zapojí místní lékaři, někteří přivedou i své zdravotní sestry, další zdravotníky dodáme my," řekl Focke. Očkovací centrum v městském divadle by mělo být v provozu denně šest až osm hodin, očkovat tam chtějí až stovku lidí denně. „Záležet ale bude na počtu vakcín," dodal.

V Libereckém kraji se začalo očkovat 4. ledna v nemocnicích, později vakcínu dostali i senioři a pracovníci v pobytových zařízeních sociálních služeb. Od 22. února se očkuje v pěti velkokapacitních centrech v Liberci, Jablonci nad Nisou, České Lípě, Semilech a Jilemnici. Později otevřela Krajská nemocnice Liberec velká centra i ve svých nemocnicích v Turnově a Frýdlantu. Celkem se zatím v kraji aplikovalo bezmála 63.800 dávek vakcíny. Počty očkovaných rostou, zatímco v minulém týdnu dostalo ve všedních dnech vakcínu v průměru 1650 lidí, v tomto týdnu už jsou to i více než 2000 očkovaných v jediném dni.

První dávku vakcíny zatím v kraji dostalo 41.730 lidí, více než 22.000 z nich i tu druhou. Alespoň jednou dávkou tak bylo zatím očkováno více než devět procent z 442.480 obyvatel kraje. Zhruba 61 procent očkovaných jsou senioři starší 70 let. Rychlejšímu tempu očkování zatím podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) brání nedostatek vakcín.

V nově otevřených centrech se podle Půty očkuje vakcínou od společnosti Moderna. „Uvidíme, jak bude Moderna v dalších týdnech chodit. Zatímco u Pfizeru se dá na dodávky poměrně dobře spolehnout, mimochodem od příštího týdne by to mělo být 11.700 dávek týdně, tak u Moderny, je to méně předvídatelné. A vůbec nemá smysl mluvit o AstřeZenece, u které jediné, co víme je, že nevíme, kolik jí přijde," dodal hejtman.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, koronavirus, očkování, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.