Počasí dnes-1 °C, zítra-2 °C
Pátek 10. ledna 2025  |  Svátek má Břetislav
Bez reklam

V Libereckém kraji pochází většina elektrické energie z alternativních zdrojů

Téměř 60 procent elektrické energie vyrobené loni v Libereckém kraji pocházelo z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny. Podle statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se loni v kraji vyrobilo téměř 363 gigawatthodin (GWh) elektrické energie. Největším zdrojem jsou solární panely, které v uplynulém roce do sítě dodaly více než 102,8 GWh.

Na celkové produkci elektřiny v Česku se přitom alternativní zdroje loni podílely jen z 5,6 procenta. Hlavním zdrojem byly parní elektrárny. Dodaly 55 procent z 83.301 GWh elektrické energie, které se v zemi vyrobily.

Podhorský Liberecký kraj není podle odborníků z pohledu slunečního záření nejvhodnější lokalitou, přesto jsou v regionu solární elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 107,8 megawattu (MW). Největší boom zažily solární elektrárny v Libereckém kraji v roce 2010. Zatímco v roce 2009 dosahoval instalovaný výkon v kraji jen 3,6 MW, o rok později stoupl díky výhodným výkupním cenám třicetinásobně na 105,6 MW. V posledních letech už kvůli méně výhodným podmínkám přibývají jen domovní solární elektrárny.

Ještě v roce 2011 byly největším alternativním zdrojem elektřiny v kraji vodní elektrárny. Teď ale za těmi solárními výrazně zaostávají, přestože jich přibývá. Na konci loňského roku byly v kraji vodní elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 25,8 MW, které za celý rok do sítě dodaly více než 64 GWh elektrické energie. I když výroba elektřiny stoupla meziročně o šest procent, ve srovnání s rokem 2011 byla o 39 procent nižší. Důvodem je zejména sucho, kvůli kterému v posledních letech ubývá vody v potocích a řekách v kraji.

Větrné elektrárny dodaly loni do sítě více než 44 GWH elektřiny, o 16 procent méně než před rokem. V kraji jsou dvě desítky větrných elektráren o instalovaném výkonu 24 MW, většinou na Frýdlantsku. V posledních letech přibývaly v kraji jen jednotlivé stožáry, letos se ale u Hrádku nad Nisou staví nový větrný park se 13 elektrárnami o celkovém instalovaném výkonu 26 MW. "Stavba rychle postupuje, už navážejí tubusy a listy," řekl hrádecký starosta Josef Horinka (Hrádek potřebuje změny!). Projekt se připravoval od roku 2008, došlo na něj ale až letos.

Autoři

Štítky Liberecký kraj, elektrická energie, Energetický regulační úřad, větrná energie, elektřina, Česko, Josef Horinka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Libereckém kraji pochází většina elektrické energie z alternativních zdrojů  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.