Počasí dnes-0,2 °C, zítra-2,8 °C
Pátek 10. ledna 2025  |  Svátek má Břetislav
Bez reklam

Festivalová pravidla a zákazy – na co mají pořadatelé právo?

Řadě návštěvníků festivalů vadí, že pořadatelé nedovolují vnášet do areálu vlastní jídlo a pití, a prakticky je tím nutí kupovat předražené produkty tamních stánkařů. Často se objevuje názor, že jde o omezování spotřebitelských práv. Dá se proti tomu nějak bránit? Mohou si pořadatelé festivalů stanovit libovolné podmínky pro vstup? A co když pořadatel změní program, máte právo na vrácení vstupného?

Je zřejmé, že nejrůznější opatření, která pořadatelé na svých festivalech zavádějí, snižují pohodlí účastníků. Pokud se ale festivalu chcete účastnit, budete se jim v konečném důsledku muset chtě nechtě podřídit. Zákaz vnášení různých předmětů, včetně tekutin, může být navíc motivován i bezpečnostními důvody.

„Zákaz vnášet na festival vlastní jídlo a pití nelze označit za zakázanou obchodní praktiku. Každý pořadatel festivalu má právo stanovit si libovolné podmínky pro vstup do areálu. Zákon jej omezuje jen do té míry, že se nesmí jednat o pravidla narušující veřejný pořádek a dobré mravy nebo taková, která se příčí právním předpisům. V tomto případě ale nejde o nekalé praktiky, ani o diskriminaci spotřebitelů,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Pravidla pro vstup do areálu ale musí být návštěvníkům předem známa například z obchodních podmínek, s nimiž vyjadřují souhlas při koupi vstupenek. Pozdější změna smlouvy ze strany pořadatele není přípustná. „Učiní-li pořadatel změny ve festivalových pravidlech, a to včetně změn v programu, může zákazník uplatnit reklamaci a požadovat přiměřenou slevu z ceny vstupenky. Jsou-li změny zvlášť rozsáhlé, lze dokonce mluvit o podstatném porušení smlouvy, které by zakládalo právo na její zrušení a navrácení vstupného,“ vysvětluje Lukáš Zelený. Je zřejmé, že americkou popovou hvězdu plnohodnotně v programu nenahradí místní začínající zpěvák. Stejně tak mohou neočekávané podmínky pro vstup do areálu zkazit účastníkům zážitek z festivalu. Libovůle pořadatele proto není v tomto směru neomezená.

Paní Jana se obrátila na spotřebitelskou poradnu dTestu s dotazem, zda není protizákonné, když pořadatel festivalu umožňuje účastníkům kupovat si jídlo a pití uvnitř areálu jedině za použití speciálních kupónů. Ty se dají pořídit u vstupu, pořadatel ovšem nevykupuje zbylé a nepotřebné kupóny nazpět. „Zákon pořadatelům nezakazuje zavádět podobná opatření,“ uvádí Zelený a doplňuje: „Aby šlo o agresivní obchodní praktiku, musel by obchodník omezovat svobodnou vůli spotřebitele obtěžováním, donucováním nebo použitím fyzické síly.“ V tomto případě ale nikdo návštěvníky nenutí, aby si kupovali nadměrné množství kupónů, které pak nevyužijí.

Pan Petr zase pojal podezření, jestli se pořadatel nedopouští nekalé soutěže tím, že zákazem vnášení potravin na festival fakticky znemožňuje účastníkům nakupovat u jiných obchodníků v okolí areálu. „Ani s tímto názorem nelze souhlasit. Jednání pořadatele není s to jakýmkoli způsobem ovlivnit hospodářskou soutěž,“ říká Lukáš Zelený. Areál je přístupný jen účastníkům festivalu a obchodníkům pronajímajícím si zde prodejní prostory. V otázce hospodářské soutěže bude tedy za relevantní trh považováno pouze území, na němž se koná festival a kde mezi sebou soupeří jednotliví stánkaři.

Tisková zpráva | Foto Bezedný Frank

Štítky DTest, festival, zákaz, právo, spotřebitel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Festivalová pravidla a zákazy – na co mají pořadatelé právo?  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.