Možná poslední mrazivý den využili členové libereckého klubu vodní potápěčské záchranné služby k výcviku na liberecké přehradě. V neděli odpoledne si vyzkoušeli cvičnou záchranu tonoucího, který se propadl ledem. Právě podobné zásahy jsou v tomto období pro hasiče a vodní záchranáře velmi časté.
„Voda měla dnes okolo nuly, figurant byl oblečen do suchého obleku, který ho dobře izoloval od okolní chladné vody,“ řekla za vodní potápěčské záchranáře Michaela Sládková a dodala: „Záchranáři zkoušeli různé techniky, jak nejlépe vyprostit postiženého z ledové vody, navíc když je třeba obklopen nestabilním ledem. K záchraně jim posloužil žebřík, kanystr, lana, hroty, hasičská hadice.“
Právě členové vodní potápěčské záchranné služby úzce spolupracují s profesionálními hasiči i s jednotkami dobrovolných hasičů, které současně pravidelně každoročně v této činnosti školí. „Výcvik proběhl úspěšně a náhodní chodci měli možnost přihlížet netypické podívané a pozorovat netradiční činnost červených mužíků ve svítivých vestách na ledu i na břehu,“ shnrula Sládková.
Led je i nadále nestabilní, což mohou potvrdit i samotní záchranáři, kteří se sami několikrát nechtěně sami probořili. Zamrzlé vodní plochy i přesto lákají k bruslení, ale teploty nad bodem mrazu způsobují postupné tání ledu. Na zamrzlé ploše se v těchto dnech raději nepohybujte, a pokud ano, předem si ověřte, zda je led dostatečně silný a bezpečný.
Jestliže nastane situace, kdy se někdo proboří do ledu a není schopen sám vylézt, záleží na momentálním zdravotním stavu a fyzických možnostech svědků zda se rozhodnou pomoci nebo událost jen telefonicky oznámí na tísňovou linku. "Při oznámení na linku 112 je nutné stručně a zřetelně popsat kdo volá, co se stalo, kde se to stalo a jak je tonoucí osoba daleko od břehu," uzavřela mluvčí hasič Pavlína Bílková.
Po ledu je vhodné se pohybovat plížením. K vytažení osoby může posloužit větev, hokejka, prkno případně nachází-li se v blízkosti vozidlo je možné použít tažné lano z povinné výbavy. Jsou popsány případy, kdy se k záchraně posloužila i rybářská pramice, kterou tlačil zachránce před sebou po ledu a posunul jí až k tonoucí osobě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.