Krajský soud v Liberci dnes zprostil obžaloby bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu. Podle předsedkyně senátu Evy Drahotové se státnímu zástupci nepodařilo prokázat, že si Bursa řekl v roce 2010 o úplatek. Dvaapadesátiletému Bursovi hrozilo pět až 12 let vězení. Verdikt není pravomocný, státní zástupce Petr Hořín se na místě odvolal.
„Domnívám se, že v tomto případě nastalo to, co Nejvyšší soud nazývá extrémním rozporem při vyznění důkazů a jejich hodnocením, proto jsem se odvolal," řekl státní zástupce Petr Hořín.
Podle obžaloby si Bursa řekl téměř o milion korun. Z korupčního jednání byl obžalován v souvislosti s veřejnou zakázkou za 19,5 milionu na zlepšení vytápění 19 krajských příspěvkových organizací, kterou získala liberecká firma jeho spolustraníka Petra Lajtkepa.
V soutěži byla podle podkladů z krajského úřadu jedinou přihlášenou firmou. V radě kraje byl Bursa v letech 2008 až 2012 a u této zakázky i předsedou hodnotící komise. Bursa před soudem ani předtím na policii nevypovídal, vinu odmítá. Dnešní verdikt vnímá jen jako první krok. „Mohu být spokojen až ve chvíli, kdy bude spravedlnosti učiněno za dost," řekl.
Klíčovým důkazem v případu byla nahrávka, kterou při jednání s Bursou pořídil Lajtkep. „Já nejsem šílenec, jako abych po vlastních lidech (z ČSSD) chtěl deset procent ... to je šílenost, ale o čemkoliv nižším než pět (procent), bych byl zase šílenec já ... protože jako, to není jen o mně, to je o dalších X lidech," říká Zdeněk Bursa na nahrávce z ledna 2010.
Podle soudu ale nahrávka není stoprocentně průkazná. „Máme za to, že nahrávka nevypovídá jednoznačně o tom, že by si řekl (Bursa) o úplatek ani že by mu protistrana (Lajtkep) nějaký úplatek slíbila. Navíc se jednalo o zakázku, která byla v době pořízení nahrávky už zrealizována a zaplacena," řekla soudkyně Eva Drahotová.
Ani Lajtkep u soudu nepotvrdil, že by po něm chtěl Bursa nějaký úplatek. Spíše to vnímal tak, že na něj Bursa chce získat v rámci vnitrostranického boje kompromitující materiál. Proto si Lajtkep jednání nahrál. Policii sám tehdy nic neoznámil. Kriminalisté nahrávku od něj získali až v roce 2016 při vyšetřování jiného případu, ve kterém jsou stíhaní jiní členové ČSSD z Libereckého kraje. Obvinění souvisí s údajným podvodem při čerpání evropské dotace na výstavbu termálních lázní v Chrastavě na Liberecku. Tento případ je ve fázi přípravy na podání obžaloby.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.