Za leden až červenec letošního roku byla Policie ČR v Libereckém kraji volána k celkem 2 705 dopravním nehodám. To představuje sice meziroční nárůst o celých 230 nehod, následky však byly nižší. O život na silnicích v Libereckém kraji přišli 4 lidé a 38 osob bylo těžce zraněno. Došlo k 598 lehkým zraněním.
„Oproti stejnému období roku 2018 evidujeme výrazný pokles následků dopravních nehod. Do konce července evidujeme o 4 usmrcené osoby méně. O 16 klesl také počet těžce zraněných. Počet lehce zraněných také klesl, a to o 58,“ uvádí Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.
Nejvíce nehod s vážnými následky eviduje Liberecko. Celkem v tomto okrese došlo k 1 122 nehodám, při kterých bylo 10 lidí těžce zraněno a 1 člověk zemřel. Následuje Semilsko s 380 nehodami, 2 usmrcenými a 7 těžce zraněnými. Na Českolipsku evidují 413 dopravních nehod, 1 usmrcenou osobu a 7 těžce zraněných osob. Jablonecko hlásí 413 nehod a 2 těžce zraněné osoby.
Meziročně více nehod o 83 případů zavinili v Libereckém kraji řidiči motorových vozidel – celkem 1 955. Zvěř a domácí zvířata byla označena za viníky u 580 nehod. Zde evidujeme výrazný nárůst o 159 případů. Řidiči nemotorových vozidel zapříčinili 84 nehod a chodci 25 nehod. V 30 případech byla na vině závada pozemní komunikace. Alkohol či drogy asistovaly u 141 nehod. To je ve srovnání s předchozím rokem méně o 7 případů.
V Libereckém kraji proběhla v letošním roce řada preventivních programů. Liberecký kraj, Tým silniční bezpečnosti, Policie ČR a další partneři se věnují především dopravní výchově dětí. Letos již společně realizovali přes 50 akcí ve školách a školkách. Další chystají po prázdninách. V letošním roce byl také opět realizován velmi populární program pro motocyklisty „Učme se přežít“. Ten běží již od roku 2010 a postupně se rozšířil i na další místa do republiky. Celkem už v rámci tohoto programu prošlo kurzem bezpečné jízdy přes 3 tis. motocyklistů.