Z pohledu hasičů patří filipojakubská noc mezi nejsledovanější noci v roce. I letos mohou organizátoři takzvaného pálení čarodějnic ušetřit práci jednotkám tím, že svoji vatru předem nahlásí přes internet. On-line oznámení o pálení ohně může předejít zbytečnému výjezdu hasičů.
V posledních dvou letech byla poslední dubnová noc kvůli covidovým opatřením poměrně klidná. Loni vyjížděli hasiči v Libereckém kraji k pěti požárům. Ani jednou to ale nebylo kvůli pálení čarodějnic. „Přestože Krajskému operačnímu a informačnímu středisku HZS LK bylo nahlášeno na poslední dubnový den 650 pálení, ani v jednom případě letos hasiči nezasahovali u požáru, který by souvisel s pálením ohňů o Filipojakubské noci," uvedl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.
Aktuálně hasiči upozorňují, že je půda všeobecně suchá. O tom vypovídá i velké množství požárů ve volné přírodě.
„Hasiči doporučují hlásit předem přes internet pálení čarodějnických ohňů občanům jako fyzickým osobám, u pálení organizovaných právnickými osobami je to dokonce povinnost,“ uvedla na webu hasičů mluvčí Martina Götzová.
Lidé by si měli uvědomit, že k ohlašování pořádání čarodějnic rozhodně nepatří linky 112 nebo 150. Pořadatelé mohou využít on-line formuláře na webu hasičů.
Za bezpečnost pálení zodpovídá pořadatel akce nebo ten, kdo oheň rozdělá. Ze zákona je totiž povinný zabezpečit ohniště před případným požárem. V případě, že hasiči na místě odhalí bezpečnostní nedostatky, můžou padat pokuty. Za samotné ohniště 20 tisíc. Za případný požár až 25 tisíc korun.
Právnické a podnikající fyzické osoby jsou navíc ze zákona povinny spalování hořlavých látek ve volném prostranství hlásit. „V případě zanedbání této zákonné povinnosti pak hrozí nemalé sankce a pokuty mohou dosáhnout až do výše půl milionu korun,“ dodala mluvčí hasičů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.