Takřka každý den přijímají policisté v Libereckém kraji oznámení od člověka, který naletěl kyberpodvodníkům. Navíc v poslední době počty těchto případů rostou. Lidé při nich přichází o miliony.
Policisté varují před tím, že podvodníci číhají takřka všude a používají osvědčené taktiky. „Denně evidujeme případy s podobnou legendou, při které hraje roli voják či lékař v nesnázích, osoba na druhé straně požadující přístup do bankovního účtu pod záminkou výhodné investice prostřednictvím využití vzdáleného přístupu a podobně. Oslovený je tak pod tlakem vmanipulován do falešných investic nebo jakési pomoci v nesnázích. Vynalézavost internetových podvodníků nezná meze,“ popisuje mluvčí Policie ČR Klára Jeníčková.
Policie radí jak nenaletět:
Podvodníkovi například naletěl muž na Semilsku, který byl po odkliknutí reklamy na internetu postupně vmanipulován k několika platbám do údajně výhodné a rychlé investice. Během jednoho měsíce přišel tímto způsobem o půl milionu korun.
Skoro o tři miliony korun připravila jiného muže podvodnice, která jej oslovila přes seznamovací aplikaci. „Postupným dopisováním a budováním důvěry, jej navedla k vkladu do kryptoměn. Místo seznámení ale muž nakonec přišel o své finance o 2 675 101 korun,“ přiblížila Jeníčková.
O všechny své úspory, celkem skoro půl milionu korun přišel také před pár dny muž z Liberecka, který je ve čtyřech platbách rovněž poslal neznámo kam.
Možnost výhodné investice do fotografií prezidenta zase zlákala muže na Českolipsku, který sdělil neznámé osobě své osobní údaje a nainstaloval si program se vzdáleným přístupem ANY DESK. Z jeho účtu potom zmizelo 16 362 korun.
„Výjimkou nejsou ani rozesílané odkazy přes sociální sítě. Oslovení zde vyplní své osobní údaje, přihlašovací údaje k bankovní identitě, a pak překvapivě z jejich účtů finance zmizí. Proto je skutečně nutné, být obezřetný,“ dodala policejní mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.