Aktuálně

Ještěd bude nově patřit Libereckému kraji. Zastupitelé na jeho odkup kývli více...

Kdo bude sportovcem Liberecka? Anketu Drbny ovládl plavec Adam Kolín více...

Soud v Jablonci osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně více...

Svědci srážky na sjezdovce v Harrachově chybí. Ozvěte se, prosí dcera mrtvé lyžařky více...

Auto na přechodu ve Cvikově srazilo desetiletou dívku. Hledají se svědci více...

Policie chystá na duben další Speed Marathon. Navrhněte, kde má hlídat rychlost více...

Soud nepotrestal policistu za to, že měl doma výbušniny

Okresní soud v Jablonci nad Nisou dnes nepotrestal třiatřicetiletého policistu z Tanvaldska, který měl doma komponenty využitelné k výrobě výbušnin. Případ postoupil do přestupkového řízení báňskému úřadu, státní zástupce proti rozhodnutí soudu podal stížnost.

Za nedovolené ozbrojování muži hrozilo pět let, státní zástupce pro něj požadoval podmínku a zákaz činnosti v ozbrojených složkách.

"Nenaplnil všechny znaky přečinu nedovoleného ozbrojování. Nepodařilo se prokázat úmysl použít tyto zbraně jako hromadně účinné, že by byly ohroženy životy a zdraví lidí, případně majetek," uvedla samosoudkyně Alena Štěpánová. Podle ní se ale mohl dopustit přestupku, neboť neměl povolení od báňského úřadu ke skladování pyrotechnických komponent.

Podle obžaloby se policista doma pokoušel vyrábět hromadně účinné zbraně. "Mám za to, že úmyslem obžalovaného bylo vyrobit nějaký takový systém, který by fungoval. Veškeré jeho snahy směřovaly k tomu dotáhnout výzkum do funkční podoby," řekl dnes novinářům státní zástupce Martin Tvrdík. Například v rámci vlastního výzkumného projektu Zedník policista údajně pracoval na vytvoření desetikilogramové výbušniny, která by měla ničivé účinky jako průmyslová výbušnina používaná při demolici budov.

Obvinění policista odmítal. Tvrdil, že žádný trestný čin nespáchal ani nevyráběl zbraň hromadně účinnou. Obhájce Štěpán Mašek byl s verdiktem spokojený. "Soud rozhodl správně, v souladu s naším návrhem," řekl.

Policista, který je postaven mimo službu, měl doma odborné knihy a návody k výrobě výbušnin si stahoval také z internetu. Byl to jeho koníček. Ani Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nezjistila, že by policistova záliba měla nějakým způsobem ohrožovat veřejnost. Při zásahu ve Velkých Hamrech před dvěma lety inspekce našla v policistově bytě osm znehodnocených granátů a 22 nefunkčních rozbušek, které byly bez iniciačního systému. Obžaloba se ale domnívala, že se mu některé podařilo zprovoznit. Vycházela mimo jiné z videa, které měl policista uložené v počítači. Na záznamu bylo patrné, že něco v lese odpaluje a soudní znalec se domníval, že jde o tělo obranného granátu F-1 naplněné výbušnou směsí. Znalec obhajoby s tím nesouhlasil, uvedl, že šlo jen o zábavní pyrotechniku, účinek výbuchu granátu by byl diametrálně odlišný.

Zdroj: ČTK

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky státní zástupce, zbraň, Jablonec nad Nisou, GIBS, Český báňský úřad

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.