Podvodníci vymysleli novou fintu, jak vydělat na fiktivní koupi auta. Od prodejce v České republice odeberou ojetý vůz na fakturu s delší splatností a následně ho použijí jako zástavu pro půjčku na jeho koupi, kterou si vezmou od věřitele na Slovensku. Vůz pak v Česku vrátí. Uvedli to zástupci AAA Auto, kteří se s podobným případem setkali.
Zástavy zapisují na Slovensku notáři, aniž by měli povinnost ověřovat, jestli dlužníkovi vůz skutečně patří. K zápisu zástavy jim stačí právě i jen nezaplacená faktura, prokazující možné budoucí vlastnictví. Když prodejce vozu v České republice začne urgovat splatnost faktury, vůz podvodníci vrátí, obchod stornují, ale prodejce o vzniklé zástavě neinformují. Podvedeným je zejména slovenský věřitel, který půjčil na neplatnou zástavu. Autobazar pak musí řešit složitý mezinárodní právní problém.
"Dle našich smluv se vůz stává majetkem zákazníka až v okamžiku zaplacení celé kupní ceny. Pokud tedy za vůz zákazník nezaplatil, nepatří mu a podle kupní smlouvy ho nemůže ani právoplatně zastavit. Po zjištění tohoto protiprávního jednání jsme problém řešili ve spolupráci se slovenským věřitelem a notářem, který zástavu zapsal. Zástava nakonec byla po souhlasu věřitele vymazána. Na podvod jsme upozornili slovenskou notářskou komoru a na Slovensku jsme podali trestní oznámení," uvedla generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.
V Česku se ročně prodá přes 600.000 ojetých aut, z toho zhruba polovinu prodají soukromé osoby a polovinu prodejci, zejména autobazary.
Zdroj: ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.