Počasí dnes3 °C, zítra1 °C
Neděle 17. listopadu 2024  |  Svátek má Mahulena
Bez reklam

Ve středu se slaví svatý Martin, na bílém koni ale nepřijede

Ve středu se slaví svátek svatého Martina. Ten podle pranostiky přijíždí na bílém koni, což se mu v letošním velmi teplém roce nepodaří. Oslavy s tím spojené ale počasí nenaruší. Vinaři v 11 hodin a 11 minut otevřou první lahve letošních svatomartinských vín, na trh jih letos půjde nejvíc v desetileté historii. Ke svátku patří i do zlatova vypečená husa, kromě toho se pečou martinské rohlíčky nebo podkovy plněné mákem či povidly. Známé jsou i jako martiny, roháče, zahýbáky nebo vandrovnice.

Svatomartinské posvícení bylo od 15. století součástí hospodářského roku. Hospodáři dávali čeledi výslužku, anebo s ní uzavírali nové smlouvy, stejně jako obec s pastýřem. Chasa měla volno a slavilo se posvícení. Svatomartinské období bylo vždy spjato s časem bohatého hodování a bujarého veselí. Na mnoha místech se konaly poutě, protože svatý Martin byl patronem koní.

Služba končila začátkem listopadu i vinařům pracujícím u větších sedláků. Jelikož některá vína bývala už tou dobou ve sklepě "vyčištěna", bývalo zvykem ochutnávat úrodu novou. Tradice se drží i dnes, kdy vinaři každoročně 11. listopadu otevírají první lahve nového vína. Letos půjde na trh 2,3 milionu lahví. Letošní ročník má mít i výjimečnou kvalitu. Oslavy se konají po celé republice, hlavní košt ale vinaři mají tradičně v Brně na náměstí Svobody.

Na fenomén posledních let reagují i restaurace, v jejichž jídelníčku svatomartinská husa bývá i celý týden. Jedinou šlechtitelskou stanicí, která se v Česku zabývá chovem hus, je Husí farma Byňov u Nových Hradů na Českobudějovicku. Letos zvýšila počet chovaných housat na 57.000, asi 52.000 jich zamířilo k chovatelům v Česku, Rakousku a Německu. Tisíc hus mířilo před středečním svátkem k zákazníkům. Pro vykrmené husy si do Byňova jezdí lidé z restaurací i maloodběratelé z jižních Čech. Kilogram husy farma prodává za 80 korun, husy váží čtyři až šest kilogramů.

Na svátek svatého Martina lidé obvykle očekávají první sněhovou nadílku kvůli pranostice: "Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí." Kůň však podle meteorologů bude mít letos blíž k barvě žluté, což předznamenává tuhou a suchou zimu. Sluneční svit na Martina rovněž dává možnost na studenou nebo i dlouhou zimu. "Pro letošního Martina bude nejvíc příznačný 'velmi teplý kůň' na hranici dlouhodobých teplotních extrémů. O této možnosti pranostiky mlčí," uvedl ČHMÚ na internetu.

Jméno Martin je latinského původu, které znamená "Martův, zasvěcený bohu (války) Martovi", přeneseně "bojovný". V Česku je to osmé nejoblíbenější jméno, má ho 186.404 lidí.

Autoři | Foto Bezedný Frank

Štítky husa, svátek, pranostika, Česko, Český hydrometeorologický ústav, Německo, Rakousko, Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ve středu se slaví svatý Martin, na bílém koni ale nepřijede  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.