Ve středu se slaví svátek svatého Martina. Ten podle pranostiky přijíždí na bílém koni, což se mu v letošním velmi teplém roce nepodaří. Oslavy s tím spojené ale počasí nenaruší. Vinaři v 11 hodin a 11 minut otevřou první lahve letošních svatomartinských vín, na trh jih letos půjde nejvíc v desetileté historii. Ke svátku patří i do zlatova vypečená husa, kromě toho se pečou martinské rohlíčky nebo podkovy plněné mákem či povidly. Známé jsou i jako martiny, roháče, zahýbáky nebo vandrovnice.
Svatomartinské posvícení bylo od 15. století součástí hospodářského roku. Hospodáři dávali čeledi výslužku, anebo s ní uzavírali nové smlouvy, stejně jako obec s pastýřem. Chasa měla volno a slavilo se posvícení. Svatomartinské období bylo vždy spjato s časem bohatého hodování a bujarého veselí. Na mnoha místech se konaly poutě, protože svatý Martin byl patronem koní.
Služba končila začátkem listopadu i vinařům pracujícím u větších sedláků. Jelikož některá vína bývala už tou dobou ve sklepě "vyčištěna", bývalo zvykem ochutnávat úrodu novou. Tradice se drží i dnes, kdy vinaři každoročně 11. listopadu otevírají první lahve nového vína. Letos půjde na trh 2,3 milionu lahví. Letošní ročník má mít i výjimečnou kvalitu. Oslavy se konají po celé republice, hlavní košt ale vinaři mají tradičně v Brně na náměstí Svobody.
Na fenomén posledních let reagují i restaurace, v jejichž jídelníčku svatomartinská husa bývá i celý týden. Jedinou šlechtitelskou stanicí, která se v Česku zabývá chovem hus, je Husí farma Byňov u Nových Hradů na Českobudějovicku. Letos zvýšila počet chovaných housat na 57.000, asi 52.000 jich zamířilo k chovatelům v Česku, Rakousku a Německu. Tisíc hus mířilo před středečním svátkem k zákazníkům. Pro vykrmené husy si do Byňova jezdí lidé z restaurací i maloodběratelé z jižních Čech. Kilogram husy farma prodává za 80 korun, husy váží čtyři až šest kilogramů.
Na svátek svatého Martina lidé obvykle očekávají první sněhovou nadílku kvůli pranostice: "Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí." Kůň však podle meteorologů bude mít letos blíž k barvě žluté, což předznamenává tuhou a suchou zimu. Sluneční svit na Martina rovněž dává možnost na studenou nebo i dlouhou zimu. "Pro letošního Martina bude nejvíc příznačný 'velmi teplý kůň' na hranici dlouhodobých teplotních extrémů. O této možnosti pranostiky mlčí," uvedl ČHMÚ na internetu.
Jméno Martin je latinského původu, které znamená "Martův, zasvěcený bohu (války) Martovi", přeneseně "bojovný". V Česku je to osmé nejoblíbenější jméno, má ho 186.404 lidí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.