V posledních dnech se o ní hodně mluví. Těsně před Vánoci se stala technickou památkou a vzniknout v ní má výtvarný ateliér s řemeslnými dílnami. Navíc tvoří dominantu Vratislavic. Ano, jde o starou, roky nevyužívanou zauhlovací věž, která se tak dočká nového využití.
Stavba z let 1916 až 1919 stojí v areálu někdejší továrny na koberce Ignatz Gintzkey, což je dnešní Intex. Vzhledem k tomu, že byla vybudována v době první světové války, na výstavbě pracovali italští váleční zajatci.
Šedesátimetrová věž má tři nadzemní podlaží a vyhlídkovou terasu. Architektem zauhlovací věže je Leopold Bauer, autor například Priessnitzova sanatoria v Jeseníku a řady staveb ve Slezsku nebo návrhu rakouské národní banky, podle nějž se sice mělo stavět, nakonec se ale využila pouze část projektu.
Ale zpět do současnosti. 17. prosince se věž stala kulturní technickou památkou, a to včetně kotelny a mostu přes Nisu. A po dlouhých letech, kdy byla opuštěná, se do ní má vrátit život. Rodí se totiž projekt Zauhlovačka, díky kterému ve věži vznikne výtvarný ateliér.
Už příští víkend se navíc ve věži chystá velký úklid. Zájemci, kteří si tak chtějí věž i výhled z ní vychutnat, budou muset přiložit ruku k dílu. Zájemci o účast na akci Úklid Zauhlovačky se musí přihlásit na email avantgart@email.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.