Epidemie střevní infekce, která loni v srpnu postihla stovky obyvatel Nového Boru a Okrouhlé na Českolipsku, byla největší dokumentovanou epidemií v historii samostatného Libereckého kraje. Vyplývá to ze zprávy o činnosti Krajské hygienické stanice v Liberci (KHS) za loňský rok. Kvůli akutním potížím muselo lékařskou pomoc vyhledat 358 lidí, nemocných ale bylo mnohem víc. Celkový počet nemocných se nepodařilo epidemiologickým šetřením exaktně zjistit.
Stovky obyvatel Nového Boru a nedaleké Okrouhlé postihly loni v srpnu průjmy a zvracení. Hygienici pak 22. srpna zakázali pít vodu z veřejného vodovodu v části Nového Boru - Arnultovice a Okrouhlé, když v ní laboratorní rozbory odhalily fekální znečištění. Ve vodě bylo nadlimitní množství bakterií Escherichia coli a koliformních bakterií, které způsobují průjmová onemocnění a mohou vážně ohrozit zdraví. Zákaz byl odvolán o pět dnů později. Souvislost mezi onemocněním a závadnou pitnou vodou ve vodovodní síti se však nepodařilo laboratorně prokázat.
Odhalit odkud a jak se infekce šířila nepomohly ani dotazníky, které v postižených obcích vyplnilo 734 lidí. "Z dotazníků vyplynulo, že 693 osob používalo vodu z lokalit, kde byl následně vydán zákaz používání nejakostní pitné vody. 638 osob mělo zdravotní potíže a 153 z nich navštívilo lékaře," doplnila mluvčí hygieny Zuzana Balašová. Pouze 41 osob uvedlo, že nepoužívalo závadnou vodu, přesto 35 z nich onemocnělo také. Z nich 28 bylo ale podle zjištění hygieniků před prvními příznaky v kontaktu s jinou nemocnou osobou.
Přestože se souvislost mezi onemocněním a znečištěnou vodou nepodařilo jednoznačně prokázat, rozhodla se Severočeská vodárenská společnost (SVS) v lokalitě vybudovat úpravnu pitné vody, která do budoucna riziko znečištění vody minimalizuje. Zásobovat bude nejen část obyvatel dvanáctitisícového města, ale také nedalekou Okrouhlou, kde žije 550 obyvatel. Podle mluvčího SVS Jiřího Hladíka by měla být hotova do konce dubna. Už na začátku roku byly navíc u vodojemu U Huti instalovány mechanické filtry. Mají zabránit zhoršování kvality vody po deštích. Voda v oblasti se také více chloruje a kontroly její kvality jsou četnější.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.